Hedonik ve faydacı tüketimin plansız satınalma ve gösterişçi alışveriş üzerine etkisinin incelenmesi; Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi örneği
Investigation of the effect of hedonic and beneficiary consumption on unplanted purchasing and pregnant shopping; Ağri İbrahim Çeçen University example
- Tez No: 587361
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KADANALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı hedonik ve faydacı tüketimin plansız satınalma ve gösterişçi alışveriş üzerindeki etkisini ölçmektir. Araştırmanın örneklemi, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinin merkez kampüsünde öğrenim gören kolayda örneklem yöntemi ile belirlenmiş 406 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma verilerinin toplanması için yüz yüze anket görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS Paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel analizlerde frekans ve yüzde analizleri, t testi, tek yönlü varyans(ANOVA) analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır Araştırma sonuçlarına göre, hedonik tüketimin plansız satın alma üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Bu sonuca göre tüketicilerin hedonik tüketim düzeylerindeki bir birimlik artışın plansız satın almaya yönelik düzeylerinde 0,624 birimlik bir artış meydana getireceği ifade edilebilir. Aynı şekilde hedonik tüketimin gösterişçi alışveriş üzerinde de olumlu bir etkisi vardır. Bu sonuca göre de tüketicilerin hedonik tüketim düzeylerindeki bir birimlik artışın gösterişçi alışverişe yönelik düzeylerinde 0,624 birimlik bir artış meydana getireceği ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the effect of hedonic and utilitarian consumption on unplanned purchasing and pretentious shopping. The sample of the study consisted of 406 students studying at the central campus of Ağrı İbrahim Çeçen University. A face-to-face survey was conducted to collect the research data. The data obtained were analyzed using SPSS Package program. Frequency and percentage analysis, t test, one-way ANOVA and regression analysis were used for statistical analysis. According to the results of the research, hedonic consumption has a positive effect on unplanned purchasing. According to this result, it can be stated that one unit increase in the hedonic consumption levels of the consumers will result in an increase of 0.624 units in the level of unplanned purchase. Hedonic consumption also has a positive effect on pretentious shopping. According to this result, it can be stated that one unit increase in the hedonic consumption levels of the consumers will result in an increase of 0.624 units in the level of ostentatious shopping.