Kahramanmaraş Müzesi deposundaki yüzük taşları
Ring stones in Kahramanmaraş Museum warehouse
  1. Tez No: 626589
  2. Yazar: SAFİNAZ AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAKBULE EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tez çalışması Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi Deposunda yer alan bir grup figürlü yüzük taşlarının kataloglanması şeklinde gerçekleştirilmiştir. Kahramanmaraş Müzesi Envanterine kayıtlı olan 120 adet yüzük taşından Müze Arkeolojik Eserler Deposunda bulunan yüzük taşları seçilerek, bunlar üzerinde ön inceleme yapılmış ve 52 adedinin Arkeoloji Bilim Dünyasına tanıtımının sağlanması amacıyla yüksek lisans tez konusu belirlenmiştir. Tez çalışması için Kahramanmaraş Müze Müdürlüğünden gerekli izin alınmıştır. Çalışmaya konu olan 52 adet yüzük taşı Kahramanmaraş Müzesine satın alma yolu ile kazandırılmış olup tamamı envanterlidir. Bu çalışmada yüzük taşlarının, benzer örnekleri ile karşılaştırma yapılmak suretiyle tanımlamaları,tarihlendirilmeleri yapılmış, ölçüleri alınmış ve taş cinsleri belirlenerek katalog hazırlanmıştır. İncelenen yüzük taşları üzerinde tanrılar, tanrıçalar, günlük hayatla ilgili sahneler, hayvan figürleri,bitkisel figürlüler, betimlemeler, mitolojik yaratık figürler ve bir adedinde de yazıt bulunmaktadır. Çalışma kapsamındaki yüzük taşlarının çoğu Roma Dönemine, bir kısmı Hellenistik Döneme bir adedi de Tunç Dönemine tarihlendirilmiştir. Yüzük taşlarında, sard, akik, karnelien, kalseduan, sardoniks, jasper ve doğal taş gibi malzemeler kullanılmıştır. Taş dışında cam malzeme kullanılmıştır. Yüzük taşlarının, bir takı türü olan yüzüğün, ayrılmaz bir parçası olduğu için çalışmada, takıların tanımı, tarihi süreci, yüzüklerin tanımı,tarihi süreci, kullanım şekilleri, yüzük taşlarında kullanılan taş cinsleri, kullanımı, yapım teknikleri gibi bilgilere değinilmiştir. Ayrıca Kahramanmaraş bölgesinden elde edildiği için Kahramanmaraş İlinin konumu, tarihsel coğrafyası ve Kahramanmaraş Müzesi hakkında da bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis was carried out by cataloging a group of figured ring stones in the Depot of the Kahramanmaraş Archaeological Museum. Among 120 ring stones registered in the Kahramanmaraş Museum Inventory, the ring stones found in the Museum Archaeological Works Store were selected and a preliminary examination was made on them and a master thesis topic was determined in order to introduce 52 pieces to the Archeology Science World. Necessary permission was obtained from Kahramanmaraş Museum Directorate for thesis study. 52 ring stones subject to the study are in inventory of Kahramanmaraş Museum adopted by means of purchase. In this study, identification, dating and measurements of ring stones were made by comparison with similar samples and catalogs were prepared by determining stone types. There are gods, goddesses, scenes about daily life, animal figures, plant figures, depictions, mythological creature figures and inscriptions on the ring stones examined. Most of the ring stones in the study were dated to the Roman Age and some to the Hellenistic Age and one to the Bronze Age.Ring stones, sard, agate, carnelien, chalcedony, sardoniks, jasper and materials such as natural stone were used. Glass was used outside the stone. Since the ring stones are an integral part of the ring which is a type of jewelry, in this study, the definition of the jewelry, the historical process, the definition of the rings, the historical process, the types of usage, the types of stones used in the ring stones, usage, construction techniques are mentioned.In addition, information about the location, historical geography and Kahramanmaraş Museum of Kahramanmaraş is presented since it is obtained from Kahramanmaraş region.