Peyami Safa'nın Canan romanının söz dizimi çalışması
The syntax study of Peyami Safa's novel's: Canan
  1. Tez No: 587402
  2. Yazar: SADULLAH ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Dil duygu ve düşüncelerin paylaşılmasını sağlayan en iyi iletişim yoludur. Çünkü insanlar anlatmak istediklerini dil sayesinde daha güzel ifade ederler. Dilin bunu gerçekleştirebilmesi o dile ait söz diziminin yapı ve anlam bütünlüğüyle mümkün olur. Bu bütünlük o dilde yazılmış edebi eserlerde ortaya çıkar. Edebi eserler dile ait özellikleri, dilin zaman içindeki gelişimini gösteren bir ayna vazifesi görür. Bundan ötürü söz dizimi çalışmalarında genel olarak edebi eserlerden yararlanılmaktadır. Bu çalışmada Peyami Safa'nın Canan romanı söz dizimi açısından incelenmiştir. Yapılan çalışmanın amacı incelenen romandan hareketle Türkçe söz diziminde kelime gruplarının, cümle ögelerinin ve çeşitlerinin eserde nasıl kullanıldığını ortaya çıkarmaktır. Çalışmada belirtilen roman, söz dizimi unsurları göz önünde bulundurularak incelenmiş ve eserden örnek cümlelere yer verilmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde kelime grupları hakkında bilgi verilerek bu grupların neler olduğu romanda bulunan örneklerle gösterilmiştir. İkinci bölümde cümlenin ögelerinin neler olduğu belirtilerek örnek cümleler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise cümle çeşitlerinin neler olduğu belirtilerek adı geçen romandan örnek cümleler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Language is the best communication way that helps sharing emotions and thoughts, because people express a situation better through language. It is possible to realize this by the structure and meaning integrity in syntax of language. This integrity can be revealed in the literary works in that language. Literary works acts as a mirror that show features about language and development of a language in time. Therefore it is benefitted from literary works in syntax studies generally. In this study, Peyami Safa's novel: Canan were examined in terms of their syntax. By analyzing these novel, this study aims to find out how word groups, sentence elements and sentence types are used in syntax of Turkish in literary work. In the study, in the novel mentioned, syntactic elements are examined and examples are given. The study consists of three parts: In the first chapter, information about word groups are given and these groups are shown with examples in the novel. In the second chapter, sentence parts are explained and sample sentences are given. In the third chapter, the sentence types are explained and examples from mentioned novel are given.