Süstaşları ve turizm bağlamında ziyaretçilerin seyahat motivasyonları: Eskişehir-Kütahya örneği
Travel motivations of visitors in the context of gemstones and tourism
  1. Tez No: 587401
  2. Yazar: CUMA YASİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Turizm, İşletme, Crafts, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı süstaşları ve turizm bağlamında ziyaretçilerinin seyahat motivasyonlarını ele alarak süstaşlarının yeni bir turizm motivasyonu olup olmadığını ortaya koymaktır. Süstaşlarının oluşumu, Türkiye'de bulunan süstaşları ve çalışma alanı olan Eskişehir ve Kütahya'da bulunan süstaşları hakkında bilgiler sunulmuştur. Süstaşlarının turizmle ilişkisinin olduğu farklı turizm çeşitleriyle ortaya konmuştur. Süstaşları değerli ve yarı değerli taşlar olarak sınıflandırılırken ilgili bilim dalı gemolojidir. Süstaşları ile ilgili aktiviteler: fuar, gösteri, gezi, sergi, müze ve süstaşlarının atölyelerde işlenmesi olup oldukça zengindir. Uluslararası Gemoloji Topluğu tarafından ise Süstaşı Turizmi olarak adlandırılmıştır. Ülkemiz başta Eskişehir ve Kütahya olmak üzere süstaşları bakımından oldukça büyük potansiyele sahiptir. Eskişehir ve Kütahya farklı süstaşlarına sahip olmasının yanında süstaşı ziyaretçilerin süstaşı çıkarılan alanlara keşif gezileri yapması, süstaşları ile ilgili müzelerin olması, süstaşları işleyen taş işleme atölyelerinin olması, süstaşları ilgili takı ziynet eşyası ile hediyelik eşyanın yapılması ve süstaşları ilgili festival ve sergilerin olması süstaşlarının turizm bağlamında değerlendirilmesini ortaya koymuştur. Süstaşlarının turizm bağlamında değerlendirilmesi için ziyaretçilerin seyahat motviyasyonları Eskişehir ve Kütahya illerimizde yapılan yüz yüze anketlerle betimsel verilere ulaşılmış süstaşları aktivitelerinin bu illerimize gelen ziyaretçilerin bir motivasyonu olduğu ortaya çıkmıştır. Eskişehir ve Kütahya illerimizde süstaşı aktivitelerin yoğun yapılması ve tanıtım yapılmasıyla daha çok süstaşı ziyaretçisinin cazip merkezi olacağı yapılan önerilerle sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to reveal that gemstones are a new motivation for tourism in the context of gemstone and the tourism motivation of people who are interested in these stones. In this study information about the formation of gemstones, the gemstones in Turkey and the gemstones in Eskişehir and Kütahya where the study was held. The relationship between various types of tourism and the gemstones is revealed. Gemstones are classified as precious and semi-precious gemstones, and gemology is the related disicpline. There are rich activities on gemstones such as; fairs, shows, trips, exhibitions, museums and the processing in the workshops. The International Gem Society use the name of“Gemstone Tourism”. Our country has a great potential of gemstones especially in Eskişehir and Kütahya. Besides there are different kinds of gemstones in Eskişehir and Kütahya, the facts that the visitors are making discovery trips, there are museums on gemstones, there are workshops for cultivating gemstones,that people make jewellery and souvenir with gemstones and also that there are gemstone festivals and exhibitons make us to consider gemstones as a tourism style. (make us to consider gemstones in the context of tourism.) To consider gemstones in the context of tourism, we reached scientific data about the visitors' travelling motivations by surveying among some people living in Ekişehir and Kütahya. And these data showed that the activities held on gemstones are the motivation of the people who visit these two cities. This study is brought to a conclusion with some suggestions such as; to present more and more activities on gemstones in Eskişehir and Kütahya, and to make publicity will make these to cities two attractions for the gemstone enthusiasts.