Çevre algısı ve insan mekân ilişkisi: Samsun şehrinin psikocoğrafyası
The relationship between the environmental perception and psychogography of Samsun city
  1. Tez No: 587415
  2. Yazar: HÜSEYİN MERTOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Geography, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, Karadeniz Bölgesi'nin Orta Karadeniz Bölümü'nde yer alan Samsun şehrinin insan ve mekânla olan ilişkisini psikocoğrafya kavramı ile açıklamaya çalışmıştır. Çalışmanın kuramsal kısmında ilk olarak insan ve çevre arasındaki ilişkinin sadece tek bir disiplinin ilgi alanına girmediği ifade edilmiştir. Bu ilişkinin davranışsal coğrafya, mimari, sosyoloji ve felsefe gibi farklı disiplinlerin de ilgi alanlarına girdiğine dikkat çekilmiştir. Çalışmanın diğer bölümünde ise çevre psikolojisi, insan ve mekân ilişkisi, çevrenin algılanması, tanımlanması ve yeniden yapılandırılması ile ilgili psikolojik süreçle ve insan ve mekân arasındaki karşılıklı ilişkiyi anlamlandırma çabalarına yer verilirken, son bölümde de psikocoğrafya ve flanör kavramları açıklanmıştır. Araştırmanın uygulama bölümünde bilişsel haritalama tekniği kullanılmış, Cumhuriyet ve Saathane meydanlarını ziyaret eden kişilerin demografik bilgileri alınarak, bu alanlara ilişkin imajları, bu alanlara gitme sıklıkları, meydanların iyi veya kötü özelikleri, geçmiş ve günümüz arasındaki farkları ortaya konmuş, bu alanlarda huzurlu ve huzursuz hissedilen yerler belirlenmeye çalışılmıştır. Demografik bilgiler (yaş, cinsiyet ve eğitim, meydana gitme sıklıkları) ile ilişkili olan bilgiler spss programında değerlendirilmiş, ANOVA ve T testi uygulanmıştır. Açık uçlu sorular gözden geçilirip, kategorilere ayrılarak tablolaştırılmış ve her bir soru, amacına uygun olarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak Cumhuriyet ve Saathane meydanlarının Samsun şehri için önemli kamusal ve ticari bir alan olduğu karşımıza çıkmaktadır. Bu alanlarda, katılımcılardan alınan bilgiler doğrultusunda Saathane Meydanı insani unsurlarla akılda kalırken, Cumhuriyet Meydanı mimari unsurlarla akılda kalmıştır. Saathane Meydanı daha çok alışveriş mekânı olarak algılanırken, Cumhuriyet Meydanı gezmek ve geçiş alanı olarak algılanmaktadır. Saathane Meydanı tarihî unsurları içinde barındırırken Cumhuriyet Meydanı sosyal ve kütürel aktivite alanı olarak algılanmıştır. Saathane Meydanı'nın eski dokusunun korunmadığına dair görüş bildiren katılımcılar, Cumhuriyet Meydanı'nın ise eski durumundan daha iyi bir duruma geçtiğini dile getirmişlerdir. Meydanların çizimi yapılan bilişsel haritalarında erkek katılımcıların daha fazla mekânı çizdikleri bulgulanırken, eğitim düzeyi ile ilgili anlamlı fark bulunmamıştır. Meydanı ziyaret sıklığı ve Samsun'da yaşama süresi ile ilgili bulgularda Saathane Meydanı için anlamlı fark bulgulanırken Cumhuriyet Meydanı için böyle bir fark bulgulanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the human and the space of Cumhuriyet and Saathane Square in the province of İlkadım of Samsun city and the psychogeography of Samsun city were investigated. In the institutional part of the study, it was pointed out that the relationship between human and the environment was not only in the field of interest of a single discipline, but also in areas of interest in behavioral geography researchers, architects, sociologists and philosophers who defined themselves as social geographers. In the other part of the study, environmental psychology, human and space relationship, the perception of the environment, identification and restructuring of the psychological process, and human and space between the efforts to make sense of the relationship between the place, while in the third chapter, the concepts of psychogeography and flange explained. In the application part of the study, by using the cognitive mapping technique, the demographic characteristics of the people who visited Cumhuriyet and Saathane Square, their images, the frequency of going to these areas, the good or the bad features of the squares, the differences between the past and the present, and the places that felt peaceful and uneasy in these areas were tried to be determined. The information related to demographic information (age, gender and education, district of residence, frequency of occurrence) was entered into the spss program. Openended questions were reviewed and the categories separated and tabulated and each question was analyzed in accordance with its objectives. As a result, we see that the Cumhriyet and Saathane squares are important public and commercial areas for Samsun City. While the Saathane Square is one of those areas, the Cumhuriyet Square has been kept in mind with its architectural elements. While the Saathane square is perceived as more shopping space, the Cumhuriyet Square is perceived as a transitional area. While the Square of the Square accommodated the historic settlements, the Cumhuriyet Square was perceived as an area of social activity. The participants, who expressed their opinion that the old texture of the Saathane Square were not protected, stated that they were in a better position for the Cumhuriyet Square than the old one. In the cognitive maps of the squares, it was found that the male participants drew more space and no significant difference was found in the level of education. While a significant difference was found for the Saathane square in the findings related to the frequency of visits to the square and the time to live in Samsun, it was not found for the Cumhuriyet Square