Hemen hemen kontak B-metrik manifoldlar
Almost contact B-metric manifolds
  1. Tez No: 587439
  2. Yazar: SEVGİ ENVEŞ ERMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezde hemen hemen kontak B−metrik manifoldların sınıflandırılması incelenmiştir. İlk olarak hemen hemen kontak manifoldlar, hemen hemen kontak B−metrik manifoldlar ve Sasaki-like hemen hemen kontak B−metrik manifoldlar ile ilgili bazı temel tanım ve teoremler ele alınmıştır. Sasaki-like hemen hemen kontak B−metrik manifoldların D−homotetik deformasyonunun yine Sasaki-like hemen hemen kontak B−metrik manifoldlar olduğu gösterilmiştir. İki hemen hemen kontak B−metrik manifoldun çarpımlarının verilen kompleks yapı ve verilen B−metrik ile hemen hemen kompleks B−metrik manifold olduğu ispatlanmıştır. Hemen hemen kontak B−metrik manifoldların sınıflandırılmaları yapılmış ve bazı örnekleri incelenmiştir. Sasaki-like hemen hemen kontak B−metrik manifoldların hangi sınıfa düştüğü belirlenmiştir. Belli sınıf içerisindeki hemen hemen kontak B−metrik manifoldların D−homotetik deformasyonunun da aynı sınıf içerisinde kaldığı gösterilmiştir. Orjinal olan tezin son bölümünde ise 5- boyutlu nilpotent Lie cebirleri üzerinde hemen hemen kontak B−metrik yapıları çalışılmış ve bu B−metrik yapısıyla 5-boyutlu nilpotent Lie cebirlerinin hangi sınıfa düştüğü araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the classification of almost contact B−metric manifolds are examined. Firstly, some basic definitions and theorems regarding almost contact manifolds, almost contact B−metric manifolds, and Sasaki-like almost contact B−metric manifolds are given. It is shown that D−homothetic deformation of Sasaki-like almost contact B−metric manifolds is also Sasaki-like almost contact B−metric manifold. It is proved that the product of two almost contact B−metric manifolds with given a complex structure and a B−metric is a almost complex B−metric manifold. The classification of almost contact B−metric manifolds is done and some examples of these are investigated. It is determined which class of Sasaki-like almost contact B−metric manifolds fall into. D−homothetic deformation of almost contact B−metric manifolds within certain class is shown to be within the same class. In the last part of the thesis which is original, the contact B−metric structures are studied on 5−dimensional nilpotent Lie algebras. It is investigated which class of 5-dimensional nilpotent Lie algebras with the B−metric structure fall into.