Hemen hemen değme B-metrik manifodların R ile çarpımından elde edilen hemen hemen kompleks norden manifoldlar
Almost complex norden manifolds obtained by multiplying almost contact B-metri̇k manifolds with R
- Tez No: 920357
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜLİFER ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada hemen hemen kontak B-metrik manifoldlar ve hemen hemen komp- leks Norden metrik manifoldlar ele alınmıştır. Beş bölümden oluşan tezin ilk bölü- münde gerekli temel tanımlar ve teoremler ifade edilmiştir. İkinci bölümde hemen hemen kontak B-metrik manifold tanımı ve özellikleri verilmiştir. Üçüncü bölümde ise hemen hemen kontak B-metrik manifoldların temel örnekleri çalışılmıştır. Dör- düncü bölümde hemen hemen kompleks Norden metrik manifold tanımı yapılıp sınıf- lamasından bahsedilmiştir. Beşinci ve son bölümde ise bir M hemen hemen kontak B-metrik manifoldu R ile çarpılmış ve M × R üzerinde; M × R'den R'ye giden sa- dece t'ye bağlı iki fonksiyon kullanılarak; hemen hemen kompleks Norden metrik yapı inşa edilmiştir. Ayrıca, M × R üzerindeki yapının Kaehlerian Norden metrik yapı olması için gerek ve yeter koşullar elde edilmiştir. Son olarak, M manifoldu F5 sınıfından ve iki fonksiyonun toplamı sabit olduğunda M ×R'nin W1⊕W2 sınıfından olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, almost contact B-metric manifolds and almost complex Norden metric manifolds are discussed. In the first part of this thesis consisting of five parts, necessary basic definitions and theorems are expressed. In the second part, it is given definition and characteristics of almost contact B-metric manifolds. In the third part, the most basic examples of almost contact B-metric manifolds are investigated. In the fourth part, almost complex Norden metric manifold definition was made and its classification was mentioned. In the fifth and last part, an almost contact B-metric manifold M is multiplied by R and an almost complex Norden metric structure on M × R is constructed using two functions from M × R to R which depend on t. Moreover, it is proved that the necessary and sufficient condition for the structure on M ×R to be a Kaehlerian Norden metric is that θ(ξ) is a scalar of the class F4 of the manifold M and the sum of the two functions is constant. Finally, it is shown that M × R is of class W1 ⊕ W2 when the manifold M is of class F5 and the sum of the two functions is constant.