Schiller ve İtalyan operası
Schiller and Italian opera
- Tez No: 587455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKE BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Aydınlanma felsefesi düşüncelerini temel alan, Fransız İhtilali'nin özgürlük, eşitlik, insan hakları ve ulusal birlik ideallerinden etkilenen 18. yüzyılın ünlü Alman yazarı Friedrich von Schiller, Alman tiyatrosuna özgürlük ve ulusal birlik temaları içeren tarihi oyunlar kazandırmıştır. Bu oyunlar, 19. yüzyılda ulusal birlik mücadelesi veren İtalya'daki bestecilerin operalarına konu olmuştur. Schiller'in dramatik eserlerinin anavatanı dışındaki sahnelerde tanınmasını sağlayan opera uyarlamalarıdır. Bir çok ulustan besteci tarafından da sıklıkla operaya uyarlanmış olan bu oyunların, Gioacchino Rossini, Gaetano Donizetti ve Giuseppe Verdi tarafından İtalyan operasına uyarlanmasının sebebi şüphesiz Schiller'in oyunlarının opera için uygun melodramatik altyapıya sahip olmasıdır. Gerçekte altında yatan sebep ise, bu oyunların bazılarının 19. yüzyıl İtalyası'nın içinde bulunduğu sosyo-politik koşullarda halka gerekli mesajların verilmesinde etkili bir propaganda aracı olmasıdır. Hristiyanlık, ulusal birlik ve bağımsızlık duygularını vurgulayan eserleri ile Schiller edebiyat alanında Alman Romantik akımının, İtalya'nın bağımsızlık mücadelesinde önemli bir figür olan Verdi ise, müzik alanında İtalyan Romantizmi'nin en etkili isimlerindendir. Bu çalışmanın amacı Friedrich von Schiller'in hayatının, eserlerinin, sanat anlayışının ve Alman edebiyatına etkisinin incelenmesi, Schiller'in eserlerinden İtalyan operasına uyarlanan, 19. yüzyılda bestelenmiş ve günümüzde halen sahnelenen eserlerin incelenmesi, varsa bu eserlerin ortak özelliklerinin ve bu eserlerin İtalyan opera sahnelerindeki etkisinin belirlenmesi, sonuç olarak Schiller'in 19. yüzyıl İtalyan operasına etkisinin ve katkısının ortaya çıkarılmasıdır. Bu amaçla Schiller'in hayatı ve eserleri, bu eserlerin konu alındığı İtalyan operalarının bestecileri ve libretto yazarları hakkında tez, makale, mektup ve kitaplardan okumalar yapılmış, operaların işitsel ve görsel kaynakları incelenmiştir. Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Schiller'in hayatı, eserleri, modern edebiyat üzerine görüşü, yaşadığı dönemin sosyal ve siyasi olaylarına bakış açısı, çağdaşı Goethe ile olan yakın işbirliği ve Alman edebiyatı açısından önemi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Schiller'in oyunlarından 19. yüzyıl İtalyan operasına uyarlanmış ve günümüzde halen sahne alan operalar konu alınmıştır. Bu operaların bestecileri, libretto yazarları, orjinal metnin opera librettosuna adaptasyonu sırasında yapılan değişiklikler ve orjinal oyun ve operadaki karakterler arasındaki farklılıklar, bu değişikliklerin nedenleri ve bu operaların İtalyan operasındaki yeri ve İtalyan operası açısından önemi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Friedrich von Schiller, the famous German writer of 18th century, wrote historical plays with themes of freedom and national unity based on the ideas of the Enlightenment philosophy, influenced by the French Revolution's ideals of freedom, equality, human rights and national unity. In 19th century Italy was struggling for her national unity and Italian composers adapted Schiller's dramatic works to Italian operas. The operatic adaptations allowed the dramatic works of Schiller to be recognized in the scenes outside their homeland. The cover reason for the frequent adaptation of these plays by Gioacchino Rossini, Gaetano Donizetti and Giuseppe Verdi to the Italian opera, besides various composers globally is that, these plays were effective propaganda tools for transfering the necessary messages to the public in the mileu of the 19th century Italy. Clearly, the other reason is that Schiller's plays had suitable melodramatic framework for an opera. Schiller, with his works emphasizing Christianity, national unity and independence, is one of the most influential figures of German Romantic movement in the field of literature and Verdi is one of the most influential figures of Italian Romanticism in the field of music, who supported Italy's struggle for independence for his whole life. The aim of this study is to examine the life of Friedrich von Schiller, his works, his understanding of his art and his impact on German literature, to research the plays adapted to Italian operas which were composed in 19th century and still staged today, to research the common features of these works, to determine the effect of these works on Italian opera stages, as a result to reveal Schiller's effect and contribution to 19th century Italian opera. For this purpose, detailed reading on thesis, articles, letters and books concerning the life and works of Schiller, composers and librettists of the Italian operas which were adapted from the plays of Schiller was done, auditory and visual sources of operas were examined. The study consists of two main parts. In the first chapter, Schiller's life, works, his views on modern literature and on the social and political events of his time, his close cooperation with his contemporary Goethe and his importance in German literature were examined. In the second chapter, the composers and the librettists of the Italian operas that are based on Schiller's plays and their importance in Italian opera were examined. The changes made on the original text while adaptation to an opera libretto, the differences between the original and operatic characters and the reasons of these changes were examined.