Hazır giyim işletmelerinde malzeme ihtiyaç planlamasına yönelik bir araştırma
A research on material requirements planning in apparel companies
  1. Tez No: 587467
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESEN ÇORUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Malzeme İhtiyaç Planlama (MİP) sistemi; stok yatırımlarını minimize etmek, üretimi arttırmak ve müşteriye yapılan hizmeti geliştirmek amacıyla kullanılan bir planlama ve kontrol tekniğidir. Bu araştırma, hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin teknolojik yapısını ortaya koyarak üretim planlama ve kontrol faaliyetlerini etkileyen malzeme ihtiyaç planlama sisteminin kullanılma durumu ve bu sistemin kullanımında karşılaşılan sorunları belirleyerek işletmelere sağladığı avantajları tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, Ankara ilinde faaliyet gösteren 47 hazır giyim işletmesine anket uygulanmıştır. Ancak sorulara verilen cevapların geçerlilik ve güvenirlik durumu göz önüne alınarak 35 işletmeye uygulanan anket formları üzerinden değerlendirme yapılmıştır. Anket formu üç bölümden oluşmaktadır. Genel bilgileri içeren birinci bölüm, üretim bilgilerini içeren ikinci bölüm ve malzeme ihtiyaç planlaması bilgilerini içeren üçüncü bölüm şeklinde olup toplam 51 sorudan oluşmaktadır. MİP sisteminin hazır giyim işletmelerinde kullanılma durumunun belirlenmesi üzerine yapılan bu araştırmada sonuçlara ulaşmak için; yüzdelik oranlar, frekans değerleri ve tek yönlü varyans analizi (anova testi) yapılmıştır. Yapılan analizler doğrultusunda, anonim şirketlerinin müşteri ihtiyaçlarına hızlı cevap vermeyi, üretim planlama sürecini bilgisayar teknolojilerini kullanarak gerçekleştirmeyi ve MİP sistemi hakkında personelin bilgilendirilmesi gerektiğini önemsedikleri görülmüştür. İşletmelerin aylık üretim kapasiteleri arttıkça üretim planlama faaliyetlerini uygulamada daha dikkatli oldukları ve MİP sisteminin işletme açısından ne kadar önemli olduğunu fark ettikleri sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca işletmelerin faaliyet gösterdikleri süre kısa da olsa üretim planlama ve kontrol faaliyetlerini önemsedikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Material Requirements Planning (MRP) system; is a planning and control technique used to minimize stock investments, increase production and improve service to customers. This research was carried out in order to determine the advantages of the material requirements planning system which affects the production planning and control activities by using the technological structure of the enterprises operating in the garment sector and to determine the problems encountered in the use of this system and the advantages it provides to the enterprises. For this purpose, a questionnaire was applied to 47 apparel companies operating in Ankara. However, considering the validity and reliability of the answers, only 35 questionnaire forms are evaluated. The questionnaire consists of three parts. It is in the form of sections consisting of 51 questions totally in which the first one includes general information, the second one contains production information and the third one contains material requirements planning. In this research on determining the use of MRP system in garment companies; percentages, frequency values and one-way analysis of variance (anova test) were performed in order to access the results. In accordance with the analyzes, it is seen that the joint stock companies care about responding to customer needs quickly, realizing the production planning process by using computer technologies and, instructing the staff about MRP system. It is concluded that as the monthly production capacity of the companies increases, they are getting more careful in the implementation of production planning activities and realize how important MRP system is for the company. In addition, it is seen that the companies care about to production planning and control activities, even if they have a short operating duration.