Pnömonili sığır akciğerlerden izole edilen pasteurella haemolytica suşlarının biyotiplendirilmesi ve serotiplendirilmesi
Biotyping and serotyping of pasteurella haemolytica strains isolated from cattle with pneumonia
- Tez No: 58746
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ERGANİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Pnömonüi Sığır Akciğerlerinden İzole edilen Pasteur ella haemolytica Suşlarının Biyotiplendirilmesi ve Serotiplendirilmesi Bu çalışma, pnömonili sığır akciğerlerinden izole edilen P. haemolytica suşlarının, biyotip ve serotip dağılımının belirlenmesi amacıyla yapıldı. Bu amaçla incelenen toplam 340 adet pnömonili sığır akciğer örneğinin 15 'i, Konya Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsüne getirilen ve hastalık nedeniyle ölen ya da kesilen buzağılardan, 325'i ise mezbaha da kesilen sığırlardan temin edildi. İncelenen 340 pnömonili sığır akciğerinden, 102 Pasteurella susu izole edildi. Bunlardan 48'i P. haemolytica, 54'ü deP. multocida olarak identifiye edildi. Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsüne getirilen 15 adet pnömonili akciğer örneğinden; 6 adet (% 40) P. haemolytica ve 4 adet (% 26.7) P. multocida izole edilirken, mezbahada kesilen sığırlardan alınan 325 adet pnömonili akciğer örneğinden ise 42 adet (% 12.9) P. haemolytica ve 50 adet (% 15.4) P. multocida izole edildi. İzole edilen 48 P. haemolytica susundan 15 'i, 54 P. multocida susundan 19'u, saf olarak izole edildi. 17 akciğer örneğinden P. haemolytica ve P. multocida birlikte izole edilirken, geriye kalan Pasteurella suşlan diğer bakterilerle birlikte izole edildi. P. haemolytica suşlarının hepsi, ksiloz (% 77.1), arabinoz (%54.2) ve trehaloz (% 0) fermentasyonlanna göre A biyotipi olarak biyotiplendirildi. İndirekt hemaglitünasyon (IHA) testi ile serotiplendirilmesi yapılan tüm P. haemolytica suşlarının, 32'si (% 66.7) serotip Al, 5'i (% 10.4) serotip A2, 3'ü (% 6.2) 50serotip A7 ve 2'si (% 4.2) serotip Al 3 olarak serotiplendirilirken, 6 suş (% 12.5) serotiplendirilemedi. îzole edilen P. haemolytica suşlanmn antibiyotiklere duyarlılıkları, disk diffîizyon metodu ile ölçüldü. İzolatlann hepsi enrofloksasin ve danofloksasin'e duyarlı bulundu. 36 suş 10 IU penisilin'e, 34 suş linkomisin'e ve 22 suş ampisilin'e dirençli bulunurken, 44 suş amoksisilin'e, 35 suş oksitetrasikline'e ve 34 suş gentamisin'e duyarlı olarak belirlendi. Bu araştırma ile, P. haemolytica ve P. multocida'mn, sığırlarda pnömoninin oluşmasında önemli bakteriyolojik etkenler olduğu ve izole edilen P. haemolytica suşlan içinde serotip Al (% 66.7)'in, en yaygın serotip olduğu belirlenmiştir. P. haemolytica serotip Al ile birlikte, sığır pnömonilerinden yaygın olarak izole edilen P. multocida tipi yada tipleri ile hazırlanacak kombine aşılar, pnömoni sebebiyle oluşan buzağı ve verim kayıplarının azalmasını sağlayacaktır. Biyotip A olarak belirlenen P. haemolytica suşlanmn hiçbiri tarafından, trehalozun fermente edilememesi ve ksilozun (% 77.1) arabinoza (% 52.3) göre daha fazla fermente edilmesi, A biyotiplerinin belirlenmesinde; ksiloz ve trehaloz fermentasyonunun arabinoz fermentasyonuna göre daha güvenilir olduğunu göstermektedir. 51
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY“Biotyping and Serotyping of P. haemolytica Strains Isolated from Cattle Lungs with Pneumonia”This study was carried out to clarify the serovar and biovar distribution of P. haemolytica strains isolated from cattle lungs with pneumonia. For this purpose of the examined 340 pneumonic lungs samples, 15, brought to Konya Veterinary Control and Research Institute were obtained from calves which died or slaughtered due to any disease and 325 were obtained from slaughter house. One hundered two Pasteurella strains were isolated from 340 pneumonic lungs. Of the isolated 102 strains; 48 were identified as P. haemolytica and 54 P. multocida. While 6 (40 %) P. haemolytica and 4 (26.7 %) P. multocida were isolated from 15 pneumonic lung samples brought to Veterinary Control and Researc Institue, 42 (12.9 %) P. haemolytica and 50 (15.4 %) P. multocida strains were isolated from 325 pneumonic lung samples obtained from slaughter house. Fifteen of 48 P. haemolytica strains and 19 of 54 P. multocida strains were found alone. In 17 lung samples, while P. haemolytica and P. multocida were isolated together, the remains were in combination with other bacteria. All of P. haemolytica isolates were considered to biovar A as fermentation pattern of xylose (77. 1 %), arabinos (54.2 %) and trehalose (0 %). Of the P. haemolytica isolates, 32 (66.7 %) belonged to serotype Al, 5 (10.4 %) to serotype A2, 3 (6.2 %) to serotype A7 and 2 (4.2 %) to serotype A13 while 6 strains (12.5 %) could not be seroypified by indirect haemagglutination (IHA). The antibiotic sensitivity of isolated P. haemolytica strains against several antibiotics were tested using disc diffusion test. All of the isolates were sensitive enrofloxacin, danofloxacin. While 36 strains to 10 IU penicillin, 34 strains to lincomycin and 22 strains to ampicillin were resistant, 44 strains to amoxycillin, 35 strains to oxytetracycline and 34 strains to gentamicin were found sensitive. 52It was concluded that, P. haemolytica and P. mullocida are important bacteriological agents to occur in pneumonia of cattle and among the isolated P. haemolytica strains, biotype A serotype 1 is the most common serovar. Combined vaccines that include P. haemolytica A J and determined P. multocidd's common serotype/s will prevent calf and economic losses due to pnemonia. While trehalose was not fermented none of the P. haemolytica strains that were biotyped as biotype A, xylose (77. 1 %) was more fermented than arabinos (52.3 %). Therefore, trehalose and xylose fermentations are more reliable than arabinos fermentation to determinate biotype A. 53