Türkiye'de yaşayan Suriyelilere yapılan insani yardımlar
The humanitarian aid provided to Syrians living in Turkey
  1. Tez No: 587508
  2. Yazar: FATİH TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MOHAMMAD ARAFAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Günümüz itibarıyla Türkiye, ev sahibi olduğu yaklaşık 4 milyona varan Suriyeli ve diğer uluslararası koruma altında olan yabancı sayısı ile en çok mülteci barındıran ülkedir. TBMM'nin ifadesiyle Türkiye'nin 2011'den beri Suriyelilere yaptığı toplam harcama yaklaşık 30 milyar dolardır. Avrupa Birliği, Suriye ve komşusu olan hemen her ülkeye Suriye krizi nedeniyle yardım etmektedir. AB tarihindeki en büyük bütçeli yardım programını Türkiye'ye uygulamıştır. AB yardımları, en büyüğü BM olan aracı kuruluşlar vasıtası ile gerçekleştirilmektedir. Bu tezin amacı, Suriyelilere hangi devletler ile ulusal ve uluslararası kuruluşların ne tür yardımlar yaptığı, yardım yapılacak kişilerin belirlenme yöntemi ve bu kişiler arasında daha hassas durumda olan kişi/ailelere pozitif ayrımcılık yapılıp yapılmadığını araştırmaktır. Bunun yanında, yapılan bu yardımların Suriyelilerin onurlu yaşam hakkını elde etmesine ve fakirleşmenin azalmasına katkı sağlayıp sağlamadığını ortaya koymak ve düşük seviyede olan çocukların okula gitme oranına olan etkisini saptamaktır. Araştırmanın kapsamı ve sınırlılıkları, sadece Türkiye'de yaşayan Suriyeliler ve onlara yerli veya yabancı herhangi bir kurum, kuruluş tarafından yapılan insani yardımlardır. Sosyal medyadan yapılan çağrılarla yardım toplanarak Suriyelilere iletildiği de görülmüştür ancak araştırma kapsamına alınmamıştır. Çünkü yardımı yapanlar ve yardımların içeriği tam olarak belirlenememiş, kısıtlı bilgilere erişilmiştir. Araştırmanın zamansal sınırlılığı 2019 yılının Nisan ayıdır. Bu tarihten sonra yapılan yardımlar ve araştırmalar kapsam dışında bırakılmıştır. Çalışmanın yöntemi, seçilmiş kaynaklardan elde edilen bilgilerin analiz, yorumlama ve değerlendirmesine dayanan nitel analizdir. Bu kapsamda ulusal ve uluslararası kurum/kuruluşların yılsonu raporları, yayımlanmamış ulusal tezler ile anketler, ulusal ve uluslararası makale/kitap/dergiler ile kanun, yönetmelik ve TBMM rapor/tutanaklarından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As of today, with approaching 4 million Syrians, Turkey is the first country who hosts maximum amount of Refugees in the world. In the words of Turkish Grand National Assembly, Turkey has spent 30 billion dollars since 2011 for Syrians who lived in Turkey. European Union assists Syria and almost all neigbourhood countries of Syria. EU applied its biggest budget assistance programme over its history to Turkey. EU assistance programmes are applied by United Nations foundations and some other NGO's. The aim of this thesis is to investigate which states and national and international NGO's provide assistance to Syrians, the method of identifying the people to be assisted and whether there is a positive discrimination between the people/families who are more vulnerable. Besides, determining whether these aids contribute to Syrians' right to dignity and to reduce poverty and the effect of low level school attendance of children. The scope and limitations of the study, only“The Syrians living in Turkey”and“humanitarian aid”which is done by any domestic or international institutions/organizations. It was also observed that people collected aids for Syrians via social media but these aids are not cited in this thesis. Because the donors and the content of the donations were not so clear and there were limited informations. The temporal limitation of this study is April 2019. Aids and investigations made after this date are excluded.