İbn Cübeyr ve İbn Battûta Seyahatnâmelerinde Mısır
Ibn Cubeyr and Ibn Battuta in Travel Writings Egypt
  1. Tez No: 587512
  2. Yazar: AYŞE KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SABRİ KÜÇÜKAŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, yaklaşık yüz elli sene arayla aynı coğrafyaya seyahat eden İbn Cübeyr ve İbn Battûta'nın seyahatnâmelerinde başlangıç noktaları olan Mısır bölümünün kıyaslaması yapılmış, bunu yaparken de iki seyahatin çıkış noktalarından başlayarak bitiş noktalarına kadar tekrar ettikleri güzergâh ortaya konulmuştur. İbn Cübeyr ile İbn Battûta, ziyaret ettikleri Mısır'ın iktisadî, idarî, içtimaî yapısı hakkında önemli bilgileri kayıt altına alırken, kadim Mısır kültür ve medeniyetinden de önemli bilgilerin günümüze ulaşmasını sağlamışlardır. Bu gerçekleştirilirken ilim dünyasında tartışma konusu olan İbn Battûta'nın başta İbn Cübeyr olmak üzere bazı gezgin ve tarihçilerin eserlerinden intihal yapıp yapmadığı, yaptıysa bunu ne ölçüde ve ne şekilde yaptığı hususu ele alınmış ve bu konudaki tartışmalar hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the comparison of the Egyptian section, which is the starting point of Ibn Cubeyr and Ibn Battûta's travelogues, which traveled to the same geography approximately one hundred and fifty years apart, while doing so, the journeys of the two journeys starting from the starting points to the end points were put forward. Ibn Cubeyr and Ibn Battûta, while obtaining important information about the economic, administrative and social structure of Egypt, they have provided important information from Egyptian culture and civilization to the present day. While this is being carried out, Ibn Battûta, who is the subject of discussion in the world of science, has tried to reveal whether plagiarism is made by Ibn Cubeyr and some traveler and historians, and if so, to what extent and in what way.