Güncellenen ortaokul sosyal bilgiler öğretim programının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
An evaluation of the updated social studies curriculum in secondary education according to teacher' views
  1. Tez No: 587513
  2. Yazar: ABDULHAMİT ORUÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı; 5 – 6 ve 7. sınıf güncellenen Sosyal Bilgiler öğretim programının öğretmen görüşlerine göre yeterlilik düzeyini saptamaktır. Belirlenen çalışma, bu amaç doğrultusunda devlet bünyesinde görev Sosyal Bilgiler öğretmenleri ile gerçekleştirilmiştir. Sosyal Bilgiler öğretmenlerinden alınan görüşlerin programın genel yapısına dair mesleki deneyim yılları ve cinsiyetlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığına bakılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden temel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmada evren ve örneklem belirleme işlemi yerine çalışma gurbu oluşturulması uygun bulunmuştur. Bu teknik ile Kartal da görev yapan 99 Sosyal Bilgiler öğretmenine ulaşılmış olup, 26 kadın, 19 erkek olmak üzere toplam 45 öğretmenden veri temini yapılabilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup, very toplama aracı olarak 10 açık uçlu sorudan oluşan anket ve görüşme formu hazırlanmıştır. Bu sorular biri dilci biri de eğitimci olmak üzere 2 uzman yardımı ile hazırlanmış olup ön çalışma için 2 öğretmen ile görüşme yapılmıştır. Yapılan görüşmeler sonucunda anket formuna son şekli verilmiştir. Araştırma sorularından elde edilen veriler nitel araştırma yöntemlerinden betimsel ve sistematik analiz yöntemi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonunda; öğretmenlerin genel olarak uygulanan yeni programla ilgili olumlu görüş belirttikleri, kazanımların azaltılmasını olumlu bulduklarını, yeni programı sade, anlaşılır ve daha gerçekçi bulduklarını, programı öğrenci merkezli bulduklarını ve değerlendirme sürecinde bireyin ilgi, tutum ve başarı özelliklerinin dikkate alınmasını olumlu bulduklarını belirtmişlerdir. Bunun yanında; öğretmenler kendilerinin yeterince bilgilendirilmediklerini, değer ve beceri eğitiminin sağlıklı bir şekilde yürütebilmesi için sürenin ideal olmadığını, sınıfların kalabalık olduğunu, ders araç gereç ve materyallerinin eksikliğinin uygulamayı olumsuz etkilediğini ve Atatürkçülük ile ilgili kazanımlarda azalma olduğunu belirtmişlerdir. Sonuçlar ışığında çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Programda Sosyal Bilgiler öğretimine ayrılan zamanın tekrar gözden geçirilmesi, velilerin sürece daha fazla aktif katılımı, eksikliklerin belirlendikten sonra gerekli görülen durumlarda güncellemelerin yapılması, benzer çalışmaların farklı boyutlarıyla ele alınması ve programın yeni olmasından dolayı programın eksik yanlarının bir an önce tespit edilmesi amacı ile alana yeni çalışmalar eklenmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the level of competence of the updated Social Studies curriculum based on teachers' opinions. Fort his purpose, the study was conducted with Social Studies teachers working in state schools. It was examined if the opinions received from the Social Studies teachers differed according to the years of the Professional experience the general structure of the program and gender. Basic research model, one of the qualitative research methods, was used in the study. In the study, it was found appropriate to create study population instead of universe and sample determination process. With this technigue, 99 Social Studies teachers working in Kartal were interviewed and data were collected from 45 teachers incluiding 26 women and 19 men. Qualitative research method was used in the study and a questionnaire and interview form consisting of 10 open ended questions was prepared as a data collection tool. These questions were prepared with the help of 2 experts, one being a linguist and one being an educator, and 2 teachers were interviewed for the preliminary study. As a result of the interviews, the questionnaire was finalized. The data obtained from the research questions were evaluated with descriptive and systematic analysis method which is one of the qualitative research methods. At the and of the research; teachers, stated that they have positive opinions about the new program in general, they found the reduction of gains positive, they found the new program simple, understandable and more realistic, they found it student-centered and they found it positive to take into consideration the individual's interest, attitude and success in the evaluation process. Besides; the teachers stated that they were not informed enough, the time was not ideal for carrying out the value and skill education in a healthy way, the classes were crowded, the lack of course materials and materials had a negative effect on the application and they stated that there was a decrease in gains related to Atatürkism. In the light of the results, various suggestions were made. New studies in the field with the aim of revising the time allocated to social studies education in the program, more active participation of parents in the process, making updates when deemed necessary after the deficiencies are identified, addressing similar studies with different dimensions and identifying the missing aspects of the program as soon as possible. It should be added.