Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının verdiği notların Türkiye'nin makroekonomik verileri ile etkileşimi
Notes given by international credit rating agencies interact with Turkey macroeconomic data
  1. Tez No: 587514
  2. Yazar: HASAN UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KARAMELİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Küreselleşmenin artması ile birlikte para ve sermaye hareketlerindeki hızlanma ulusal piyasaları bir bütün haline getirmiştir. Sermaye sahipleri karlılığını arttırmak için uluslararası alanda yatırım yapabilir hale gelmişlerdir. Yatırım kararı verirken karşılarına çıkan önemli sorun asimetrik bilgi problemi olmaktadır. Bu noktada kredi derecelendirme kuruluşları yatırımcılara bilgi aktarmaktadır. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının faaliyetleri yatırımcılar, finans kuruluşları, firmalar ve ülkeler açısından önemlidir. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları verdikleri ülke notları ile üstlenilen riskin ölçüsünü belirlemektedirler. Sermaye sahipleri yatırım kararlarını kredi derecelendirme notlarından faydalanarak en az risk alacak yönde vermektedir. Bu anlamda uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının vermiş oldukları notlar doğrudan veya dolaylı olarak ekonomik verileri de etkilemektedir. Türkiye 1980 sonrasında küreselleşme hareketine dâhil olmuştur. Sermayenin serbestleşmesi ile ülkemizde derecelendirme faaliyetleri de başlamıştır. Bu çalışma uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'ye verdikleri ülke notları analiz edilmektedir. Bu notların Türkiye ekonomisinin temel makroekonomik verileri ile etkileşimi incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the increase in globalization, the acceleration in money and capital movements made national market a whole. Capital holders have become investable internationally in order to increase their profitability. Asymmetric information problem is one the most important problems faced when making an investment decision. This point transmits inofrmation to credit rating agencies. The activities of international rating agencies are important for investors, financial institutions, firms and countries. International credit rating agencies detirmine the extent of the risk undertaken by their country ratings. Capital owners make their investment decisions in the direction of taking the least risk by using credit ratings.İn this sense, the ratings given by international credit rating agencies directly or indirectly affect the economic data. Turkey has been included in the globalization movement after 1980. With the liberalization of capital, rating activities have started in our country. This study analyzed the country notes given to Turkey by international rating agencies. This note is to examine the interaction with macroeconomic data on the economy of the Turkey.