İzmir sanayi fuarının amacı, önemi ve faaliyetleri 1932 – 1960
The purpose, i̇mportance and activities of İzmir industry fair (1932-1960)
  1. Tez No: 587522
  2. Yazar: KAZIM BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY BENHÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Economics, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
İnsanlar ihtiyacından fazla üretmesiyle, farklı ürünlerle değiştirme ihtiyacı duymuştur. Değişim ihtiyacı pazar ve sergileri oluşturmuştur. Pazar ve sergilere eğlence de eklenmesiyle panayıra dönüşmüştür. Sergi ve panayır geleneği ortaçağda batıya taşınmıştır. Avrupa'da ilk sergi ve panayır Fransa'da açılmıştır. Sergi ve panayır belirli özellikler kazanmasıyla fuara dönüşmüştür. Avrupa'da genel fuarcılık Fransa'da başlamıştır. İlk numune fuarı Almanya'da başlamıştır. Modern manada uluslararası fuarcılık ise İngiltere'de Londra fuarıyla başlamıştır. Osmanlı Devletinde fuarcılık çalışmaları Tanzimat döneminde başlamıştır. Sergi-i Umumi-i Osmanî-i bu ilk çalışmadır. Fakat kalıcı fuar kurulamamıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nde ilk adım 1923 yılında toplanan İzmir İktisat Kongresine katılanların yurdun çeşitli bölgelerinden getirdikleri ürünlerle numune sergisi açılmışlardır. Sergi Mustafa Kemal'in hoşuna gitmiş ve kalıcı sergiler açılmasını istemiştir. İzmir Valisi Kazım Dirik Dokuz Eylül Sergisini açmıştır. İzmir Belediye Başkanı Dr. Behçet Uz bu sergiyi İzmir Sanayi Fuarına dönüştürmüştür. 1934 yılında fuar uluslararası açılmıştır. 1936 yılında günümüzdeki kültürpark kurulmuştur. Fuarı cumhuriyetin simgesi olarak gören grup vardır. İzmir Sanayi Fuarın ülkenin içinde bulunduğu durumu yansıtan ayna olmasını istemişlerdir. Ülke ekonomisini, kültürünü, ürünlerini, doğal güzelliklerini bir bütün olarak tanıtmasını istemişlerdir. Ülkede üretilen malların iç ve dış pazara tanıtılmasını amaçlanmıştır. Fuarı kurulmasındaki amaç üretilen ürünlerin pazarlanmasını sağlamaktır. Başka bir deyişle ihracat fuarı olmasını istemişlerdir. Fakat sanayi ürünlerinin ihracatında istenilen amaca ulaşamamıştır. Fuar ülke ve bölge ekonominse büyük bir canlılık getirmiştir. Bölgenin gelişmesine ve sanayinin canlanmasına büyük hizmet etmiştir. Bölgenin ihracatı sürekli artmıştır. Turizm ve şehircilik gelişmiştir. Fuar içersinde gerçekleştirilen kültürel etkinlikler de kültür birliğinin sağlanmasına katkıda bulunmuştur. Fuar iktisadi bakımdan çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
The purpose, importance and activities of İzmir Industry Fair (1932-1960) People need to replace them with different products as they produce more than they need. The need for change has formed the market and exhibitions. It has become a fair with the addition of entertainment to the markets and exhibitions. The exhibition and fair tradition has been carried to the west in the Middle Ages. The first exhibition and fair in Europe was opened in France. The exhibition and fair became a fair with certain features. Fairs in Europe started in France. The first sample fair started in Germany. In the modern sense, the fair has started with the London fair in England. Fair works in the Ottoman Empire began in the Tanzimat period. The exhibition – i Umumi-i Osmani-i is the first works. But the permanent fair could not be established. Participants in Izmir Economy Congress opened a sample exhibition with the products they brought from various regions of the country. This event took place as a first step in the Republic of Turkey in 1923. Mustafa Kemal enjoyed the exhibition and requested permanent exhibitions. The governor of İzmir; Kazım Dirik opened the Dokuz Eylül Exhibition. Mayor of Izmir; Behçet Uz transformed this exhibition into the İzmir Industry Fair. The fair was opened internationally in 1934. Today's Culture Park was established İn 1936. There are groups who see the fair as the symbol of the Republic. They wanted Izmir Industry Fair to be a mirror that reflects the situation in the country. They wanted to introduce the country's economy, culture, products, natural beauties as a whole. They wanted the products produced in the country to be introduced to the domestic and foreign markets. The aim of the fair is to ensure the marketing of the products produced. In other words, they wanted to have export fairs. However, industrial products have not achieved the desired purpose. The fair brought vitality to the economy of the country and the region. It has served the development of the region and the revival of the industry. The region's exports increased continuously. Tourism and urbanism are developed. Cultural activities in the fair also contributed to the establishment of cultural unity.