Fen bilimleri öğretmenlerinin fen eğitimine dijital dönüşümün yansıması ve kullanımı hakkında görüşlerinin incelenmesi
Investigation the opinions of science teachers about the reflection and use of digital transformation in science education
- Tez No: 1014031
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF KAVAL OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma da fen bilimleri öğretmenlerinin fen eğitiminde dijital dönüşümün etkilerine ve dijital araçların kullanımına yönelik görüşlerini incelemeyi amaçlamıştır. Dijital dönüşüm, eğitim alanında öğretim yöntemlerini, öğrenme süreçlerini ve öğrenme materyallerini önemli ölçüde değiştiren bir süreç olarak öne çıkmaktadır. Türk Dil Kurumu dijitalleşmeyi; bir nesnenin, hizmetin ya da uygulamanın dijital ortama aktarılması veya dijital imkânlarla yeni iş modelleri geliştirilmesi biçiminde tanımlamaktadır. Bu doğrultuda gerçekleştirilen çalışma, dijital araç ve teknolojilerin fen bilimleri eğitimindeki rolünü, öğretmenlerin bu araçları kullanma biçimlerini, karşılaştıkları güçlükleri ve elde ettikleri fırsatları ortaya koymayı amaçlayan nitel bir araştırmadır. Araştırma kapsamında farklı okullarda görev yapan fen bilimleri öğretmenleriyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak; dijital araçların ders içi uygulamalarına ilişkin deneyimleri derinlemesine incelenmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenerek öğretmenlerin dijital dönüşüm sürecine ilişkin algıları ve deneyimleri ayrıntılı biçimde değerlendirilmiştir. Çalışmanın amacı doğrultusunda nitel araştırma desenlerinden durum çalışması yaklaşımı tercih edilmiştir. Araştırma bulguları, dijital dönüşümün fen eğitimine sağladığı katkılar, öğretmenlerin pedagojik yaklaşımlarında meydana gelen değişimler ve öğrencilerin öğrenme süreçlerinde gözlenen olumlu gelişmeler hakkında önemli sonuçlar ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra, öğretmenlerin dijital dönüşüm sürecinde karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik geliştirdikleri çözüm stratejileri de çalışmanın dikkat çekici bulguları arasında yer almaktadır. Bu araştırma, fen bilimleri öğretmenlerinin dijital dönüşüme ilişkin görüş ve deneyimlerini ortaya koyarak dijital teknolojilerin fen eğitiminde daha etkili kullanılmasına yönelik önerilerin geliştirilmesine katkı sunmaktadır. Elde edilen sonuçların, eğitim politikalarının ve öğretmen yetiştirme programlarının iyileştirilmesine yönelik önemli girdiler sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the perspectives of science teachers on the impacts of digital transformation in science education and the use of digital tools. Digital transformation has emerged as a process that significantly alters teaching methods, learning processes, and instructional materials in the field of education. According to the Turkish Language Association digitalization is defined as the transfer of an object, service, or application to a digital environment, or the development of new business models through digital means. Accordingly, the present study is a qualitative investigation aimed at revealing the role of digital tools and technologies in science education, the ways teachers utilize these tools, the challenges they encounter, and the opportunities they perceive. Semi-structured interviews were conducted with science teachers working in various schools, and their experiences regarding the use of digital tools in classroom applications were examined in depth. The collected data were analyzed using content analysis to provide a detailed evaluation of teachers' perceptions and experiences related to the digital transformation process. In line with the research objectives, the phenomenological approach was employed as the qualitative research design. The findings of the study highlight the contributions of digital transformation to science education, the changes in teachers' pedagogical approaches, and the positive developments observed in students' learning processes. In addition, the study draws attention to the challenges teachers face during the digital transformation process and the strategies they develop to overcome these challenges. This research contributes to understanding science teachers' views and experiences regarding digital transformation, offering insights for the more effective integration of digital technologies in science education. The results are expected to provide valuable inputs for improving educational policies and teacher training programs.