Türkiye'de kamu güvenliğinin etkinliği açısından özel sektörün yeri
The place of private sector effectual of public security in Turkey
- Tez No: 147180
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMZA ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Son yıllarda, dünyadaki gelişim ve değişimlerim bir sonucu olarak kamu güvenliği çok önemli bir konuma sahip olmuştur. Buna paralel olarak ülkelerin kamu güvenliği hizmetlerindeki uygulamaların etkinliği tekrardan gözden geçirilme anlayışı hakim olmuştur. Her ülkenin güvenlik alanlarında farklı uygulamaları mevcuttur. Türkiye'deki kamu güvenliği yapılanması dünyadaki değişim ve gelişime orantılı olarak bir değişim ve gelişime ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle güvenlik yapılanması içerisindeki mevcut kanunların revize edilmesi gerekmektedir. Güvenlik hizmetlerinin bir kısmının özel sektöre devredilmesi ve bu konuda her türjü alt yapının oluşturulması ülkemiz açısından önemli bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Birçok Avrupa ülkeleri ve A.B.D. örneklerini incelediğimizde kamu güvenliği hizmetlerinde uyumlu bir özel sektör kamu sektörü ayırımıyla karşılaşmaktayız. Dolayısıyla ülkemizdeki kamu güvenliğinin etkinliği açısından bu uyumlu ayırımın çok önemli bir, ihtiyaç olduğunu görmekteyiz. Bu çerçevede birinci bölümde genel olarak güvenlik kavramı ve kamu güvenliğinin sağlanmasındaki yapılanmalar, ikinci bölümde Türkiye'de güvenlik hizmetlerindeki mevcut yapılanmaları ve uygulamaları, üçüncü bölümde dış ülkelerdeki güvenlik uygulamaları örnekleri, dördüncü bölümde kamu güvenliğinin sağlanmasında özel sektörün mevcut durumu ve yapılanmasına yer verilerek ülkedeki kamu güvenliği yapılanmasının tahlili yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, it is obvious that as a result of developments and innovations of contemporary world, public security has taken very important place in social life. From the point of this view, for many countries, the concept of revising the efficehcy of implementations in public security services dominated to recent studies. Every country has its own applications in security sector. Turkey's security sector also needs developments and innovations as proportional to other countries* developments and innovations in the same way. Especially, laws, which have already been existing in organizational body of security sector, is needed to be revised seriously. In addition some sections of security services must be turned over to private sector. And for providing this process, constituting every kind of organizational structures emerges a hard challenge to tackle in terms of countries conditions. In terms of implimentation of public security services, when the security organization samples of many European countries and US ones are investigated, we face that there is a good harmonic distinction between public sector and private one. Therefore, when it is to provide efficency of public security services, it is realised that this harmonic distinction between private sector and public one is very necessary for our country. In this respect, in the first section, generally, concept of security and organizational structures of public security is tackled. In second part, existing organizational security structures and imlementation methods are revealed. In third part, security application samples of foreing countries are focused. Lastly, in fourth section, existing situation of private sector and its organizational structure takes place. In this way organizational structure of public security of our country is investigated.