Ortaöğretim öğrencilerinin biyoçeşitliliğe yönelik bilgi, davranış ve tutumlarının incelenmesi
Examination of secondary school students' knowledge, behavior and attitudes towards biodiversity
- Tez No: 587538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırmanın amacı, ortaöğretim öğrencilerinin biyoçeşitliliğe yönelik bilgi, davranış ve tutumlarını ölçmektir. Araştırma, ortaöğretim öğrencilerinin biyoçeşitliliğe yönelik bilgi, davranış ve tutumlarını farklı değişkenler açısından belirlemeyi amaçladığından bu araştırmada betimsel tarama modelinde ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim öğretim yılında Ankara ilinde ortaöğretim kurumlarında okuyan 9, 10, 11, 12. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen biyoçeşitlilik başarı testi, biyoçeşitlilik davranış ölçeği, biyoçeşitlilik tutum ölçeği ile toplanmıştır. Ölçek Ankara ilinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda 245 kişiye uygulanmıştır. Verilerin analizi için SPSS paket veri programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, kız öğrencilerin biyoçeşitliliğe yönelik davranış ve tutumlarının erkek öğrencilere göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu, biyoçeşitlilik başarı testi bakımından cinsiyete göre anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin çevreyle ilgili bir kulübe üye olmalarının biyoçeşitlilik okuryazarlığına etkisi olmadığı görülmüştür. Sınıf düzeyine göre öğrencilerin başarı ve tutumlarında anlamlı bir farklılık belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to qualify the knowledge, behavior and attitudes of secondary school students towards biodiversity. Since the research aimed to determine the knowledge, behavior and attitudes of secondary school students towards biodiversity in terms of different variables, relational scanning method was used in this descriptive scanning model. The 9th, 10th, 11th, 12th graders of secondary schools in Ankara created the team of this study in the 2018-2019 academic year. In this study all the data like biodiversity achievement test, biodiversity behavior scale and biodiversity attitude scale were collected by the analyst. The scale was applied to 245 people in schools affiliated to the Ministry of National Education in Ankara. The data program SPSS was used for data analysis. As a result of the study, it was concluded that female students' behaviors and attitudes towards biodiversity were significantly higher than male students and there were no significant differences towards biodiversity achievement test according to gender. It was observed that students' membership in an environmental club did not affect biodiversity literacy. A significant difference was determined towards achievement and attitudes of students according to their grade level.