Örgütsel değişim ve stres yönetimi arasındaki ilişki: Akademisyenler üzerine bir araştırma
The relationship between organizational change and stress management: A research on academics
- Tez No: 587540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bilgi toplumuna geçiş sürecinin yaşandığı çağımızda, öğretim elemanlarının varlıklarını ve faaliyetlerini sürdürebilmek, görev aldıkları alanda başarılı ve söz sahibi olabilmek için sürekli değişim ve gelişim içerisinde olmaları son derece önemlidir. Örgütsel değişim ve stres yönetimi ilişkisi konulu bu araştırma ile üniversiteler ve öğretim elemanları arasında yaşanan rekabet ortamında, öğretim elemanlarının değişimi neden olumlu gördükleri ve bu değişim sonucunda oluşan stresin öğretim elemanları üzerindeki baskının olumlu ve olumsuz sonuçlarının Balıkesir Üniversitesi Çağış yerleşkesinde görev yapan öğretim görevlileri tarafından algılanış biçiminin tespit edilmesi istenmiştir. Yapılan çalışmada araştırma verileri anket yolu ile elde edilmiştir. Verilerin elde edilmesinde üç farklı ölçek değerlendirmeye alınarak kullanılmıştır. Ölçeklerden alınan bilgiler değerlendirildiğinde, örgütsel değişim ile stres yönetimi arasında negatif yönde fakat anlamlı bir ilişkinin olduğu bulgusuna varılmıştır. Yüz yüze görüşme sonucunda toplanan veriler SPSS programında analiz edilerek, yapılan çalışmada kullanılmak üzere değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the age of transition to the information society, it is very important for the teaching staff to be in constant change and development in order to maintain their existence and activities and to be successful and have a say in their field. With our research on the relationship between organizational change and stress management, in the competitive environment between the universities and the teaching staff, the reason why the instructors perceived the change as positive and the positive and negative consequences of the stress on the instructors as a result of this change were determined by the instructors working in Balıkesir University Çağış Campus. requested. In this study, research data were obtained through questionnaire. Three different scales were used to evaluate the data. When the information obtained from the scales were evaluated, it was found that there was a negative but significant relationship between organizational change and stress management. Data collected after face-to-face interviews were analyzed in SPSS program and evaluated for use in the study.