Örgütlerde gruplararası çatışma ve güç ilişkisi
The Conflict between groups of organizations and conflict and power relationship
- Tez No: 117249
- Danışmanlar: PROF. DR. İNAN ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZİNİN OZU Örgütlerde Gruplararası Çatışma ve Çatışma ve Güç İlişkisi Aysun UTGUOĞLU İşletme Anabilimdalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mart 2002 Danışman: Prof. Dr. İnan ÖZALP Küreselleşme sürecini yaşadığımız bu çağda beklentiler yükselmiş, örgütler artan rekabet koşullarında ayakta kalabilmek ya da öne geçebilmek için sürekli bir değişim içine girmişlerdir. Örgütlerde yaşanan bu değişim çalışanlar üzerinde baskı ve stres yaratmakta ve çeşitli çatışmaların yaşanmasına neden olmaktadır. Toplum ve örgüt yaşamının kaçınılmaz bir parçası olan çatışma en basit anlamda kişiler arasındaki anlaşmazlık olarak açıklanabilir. Daha genel bir ifadeyle ise her türlü karşı koyma ve olumsuz ilişki anlamındadır. İşletmelerin karmaşık yapıları, bireylerarasındaki ve gruplararasındaki değer ve hedef farklılıkları, iletişim yetersizlikleri, kıt kaynak paylaşımı, örgüt içi güç mücadeleleri çatışmayı yaratan en önemli nedenlerdir. İnsanlar toplum içinde en az bir gruba üye olarak yaşamlarını devam ettirirler. Bireylerin davranışı, bulunduğu grup tarafından etkilenmekte ve faaliyetleri grup normlarına uygun olmaktadır. Örgütler, amaçlarına ulaşmak için yasal yetke altında oluşturulan formal gruplar ile çalışanların sosyal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla oluşturdukları informal gruplardan meydana gelmektedir. Organizasyonun başarısında, gruplar arasındaki uyum ve koordinasyon kritik öneme sahiptir. Örgütsel gruplararasındaki görev bağımlılığı, rekabet ve farklılıklar, yöneticiler tarafından karşılaşılan çatışmaları meydana getirmektedir.Ill Yöneticilerin kişi ve grupları etkileme gücüne sahip olabilmesi, onları hedeflere uygun motive edebilmesi etkinlik açısından önem taşır. Güç olgusu yönetim kademelerinde olsun veya olmasın insan ilişkilerinin söz konusu olduğu her yer ve konumda geçerlidir. Yöneticiler sahip oldukları güç kaynaklarını çatışmaları işlevsel hale getirebilmek için, en uygun şekilde kullanmalıdırlar. Günümüzün hızla değişen rekabet ortamında, hayatta kalmak ve başarılı olmak isteyen işletmeler sürekli gelişme felsefesini benimsemek zorundadır. Günümüz organizasyonları etkinlikleri için, yaratıcılık, yenilik ve yüksek performans sağlamada çatışmalardan yararlanmalıdır. Bu nedenle, çatışma yönetimi günümüzün modern ve başarılı örgütleri için artan öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Conflict Between Groups of Organizations And Conflict And Power Relationship Aysun UTGUO?LU Business Administration Anadolu University Social Sciencies Institute March 2002 Supervisor: Prof. Dr.İnan ÖZALP In today's tumultuous and globalized environment, organizations change rapidly if they intend to survive and prosper. Similarly, the social relationships and interactions between the members of the organizations are even more emphasized in today's working life. Therefore these situations cause pressure and stress on the employees of the organizations. Conflict, which is the inevitable part of the organization's life, is defined in the simplest terms as disagreements between the organizational members. On the other hand, the more general definition of conflict is the mutual resistance and dysfunctional relationships between the members. Thus conflict management has grown into a major subfield of organizational behaviour. The major causes of conflict generation are the complex organizational structures, value and target differences between its members and groups, lack of communication channels, sharing of scant resources and contends for the status in the hierarchical structures. The people in a society continue their lives by becoming a member at least one group. The individual's behaviour is shaped by the groups in which he/she becomes a member and his/her activities conform to the group norms. Organizations consist of the formal groups, which are created by the organization itself to accomplish its objectives, and the informal groups to meet its members' social requirements. The harmony andcoordination between the groups becomes very critical on the organization's success. Task interdependence, competition and differences between the organizational groups result in the conflicts that are confronted by the managers. The influential power and the motivational force of the manager in accordance with the organization's goal, have a great importance for their effectiveness. It is no matter that whether there are power relationships in the management levels, power concept is always relevant when we talk about the human relations. Organizational managers should optimize the using of their own power resources to make the conflicts functional. In today's rapidly changing environment, organizations must adopt the continuous development philosophy if they want to survive and prosper. Today's organizations must benefit from the conflicts to generate creativity, innovation and high performance for their effectiveness. Therefore, conflict management becomes increasingly very critical for today's modern and successful organizations.