Bireylerin öz yeterlilik ve özerkliklerinin örgüt içinde bıraktıkları izlenim üzerine etkisi kamuda bir araştırma
A public research on the effect of self-efficacy and autonomy of individuals on the impression of leaving in the organization
  1. Tez No: 587543
  2. Yazar: BERAT ERKÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM HARUN MEYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı örgütsel bağlamda kamu çalışanlarının izlenim yönetimi taktiklerinin sergilenmesinde öz yeterlilik ve özerklik rolünün araştırılmasıdır. Araştırma, Öz Yeterlilik Ölçeği, Özerklik Ölçeği ve İzlenim Yönetimi Ölçeği kullanılarak 400 kamu çalışanından toplanan verilerle yürütülmüştür. Tezimizin ilk bölümünde öz yeterlilik kavramı ele alınmış, öz yeterlilik kavramını detaylandırmak amacıyla ise sosyal öğrenme kuramı; kavramları, göstergeleri ve ilkeleri ile ele alınmıştır. Öz yeterlilik kavramı tarihsel açıdan ele alınarak süreçleri, kaynakları ve özellikleri konusunda detaylandırılmıştır. İkinci bölümde ise özerklik kavramı ele alınarak; önemi, boyutları ve meslek hayatına etkisi incelenmiştir. Üçüncü bölümde izlenim yönetimi ile ilgili kavramlar araştırılmış, izlenim yönetiminin amacı ve süreci incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise öz yeterlilik, özerklik ve izlenim yönetimi kavramlarının birbirleri ile ilişkisi ele alınarak son bölümde kamu çalışanlarının özerklik ve öz yeterliliklerinin izlenim yönetimi taktiklerinin sergilenmesinde etkisi ele alınmıştır. Elde edilen veriler SPSS 23.0 ve AMOS 16.0 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, öz yeterlilik algısı ve özerkliğin izlenim yönetimi ile pozitif yönlü, anlamlı ilişki içinde olduğunu göstermiştir. Böylece, kendisine ve yeteneklerine güvenen, kontrolü kendi isteğiyle ele alan özgür bireylerin işine daha çok sahip çıkmaya çalıştıkları ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak izlenim yönetimi taktiklerinde öz yeterliliğin ve özerkliğin rolleri ve önemi ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the role of self-efficacy and autonomy in demonstrating impression management tactics of public employees in an organizational context. The research was conducted with data collected from 400 public employees using Self-Efficacy Perception Scale, Autonomy Scale and Impression Management Scale. In the first part of our thesis, the concept of self-efficacy is discussed and in order to elaborate the concept of self-efficacy, it is evaluated with social learning theory; concepts, indicators and principles. The concept of self-sufficiency has been discussed from a historical point of view and detailed about its processes, resources and features. In the second part, the concept of autonomy is discussed; its importance, dimensions and effect on professional life were examined. In the third chapter, the concepts related to impression management are investigated and the purpose and process of impression management are examined. In the fourth chapter, the relationship between the concepts of self-sufficiency, autonomy and impression management is discussed and in the last part, the effect of public employees' autonomy and self-efficacy on exhibiting impression management tactics is discussed. Obtained data were analyzed using SPSS 23.0 and AMOS 16.0 statistical program. The findings indicated that self-efficacy perception and autonomy had a positive, significant correlate with impression management. Thus, it is revealed that free individuals who trust in themselves and their abilities and take control of their own free will try to claim more of their work. As a result, the roles and importance of self-efficacy and autonomy in impression management tactics have been revealed.