İkinci dünya savaşı yıllarında Yunanistan
Greece in the years of the second world war
  1. Tez No: 587544
  2. Yazar: TÜLAY ATAK CHASAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, II. Dünya Savaşı'na giden süreçte Yunanistan'ın politik yaşamına ve II. Dünya Savaşı sırasında Yunanistan'da yaşanan iç savaşa odaklanmaktadır. Yunan İç Savaş'ı, II. Dünya Savaşı'nda Yunanistan'ın işgal altında olduğu süreçte, işgale karşı ortaya çıkan farklı görüşlere sahip direniş örgütleri arasında yükselen bir çatışmadır. Politik temelde, Komünist Parti ile Merkez Sağ Hükümeti arasında yaşanan gerilimlerin bir sonucudur. Yunanistan'da süre gelen siyasi istikrarsızlıkların bir patlaması olarak ve II. Dünya Savaşı'nın tetiklemesiyle 1942'de başlayan İç Savaş, 1949 yılına kadar uzanmıştır. Yunanistan,“Megali İdea”olarak adlandırılan, tahayyül edilmiş Yunanistan fikriyle, dünyanın önemli politik, ekonomik, sosyal değişimler geçirdiği 20. yüzyıl başlarında dünyada yaşanan gelişmeler içerisinde yerini sıklıkla almaktadır. Nitekim bu dönemde ulaşmak istediği gayede başarısızlıklarla yüzleşen Yunanistan, kendi iç politikasında da süreklilik sağlayamayarak güçlü bir devlet olma arzusundan uzaklaşmıştır. Özellikle, Yunanistan'ın II. Dünya Savaşı'na kadar uzanan istikrarsız politikaları, İtalya, Almanya ve Bulgaristan işgali altındayken iç savaşı tetiklemiştir. Yunan İç Savaşı, ilk iki aşaması II. Dünya Savaşı süresince gerçekleşen ve toplamda üç ayrı aşamada şekillenen bir savaştır. Bu çalışmada, iç savaşın daha çok II. Dünya Savaşı yıllarında yaşanan gelişmeleri öne çıkmaktadır. En nihayetinde, bu çalışma, Yunanistan'ın, II. Dünya Savaşı'ndan ve bu süreçte başlayan iç savaştan, politik ve sosyo-ekonomik faktörlerden ne ölçüde etkilendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on Greece's political life and the civil war in Greece during World War II. Greek Civil War is a rising conflict between resistance organizations with different views against the occupation during the occupation of Greece in World War II. On a political basis, it is the result of tensions between the Communist Party and the Center-Right Government. As the explosion of political instability in Greece and The Civil War, which started in 1942 and triggered by World War II, lasted until 1949. With the idea of envisioned Greece, which is called“Great Design”, Greece frequently takes its place among the developments in the world in the early 20th century when the world underwent significant political, economic and social changes. As a matter of fact, Greece, which faced with the failures that it wanted to achieve in this period, could not provide continuity in its own domestic politics and went away from the desire to become a strong state. In particular, Greece's unstable policies dating back to World War II, triggered the civil war when it was occupied by Italy, Germany, and Bulgaria. The Greek Civil War is a war that took place during the first two phases of the World War II and was formed in three different phases. In this study, the developments of the civil war during World War II come to the forefront. Once for all, this study demonstrates the extent to which Greece was affected by World War II and the civil war that began during this period, as well as political and socio-economic factors.