İlhami Çiçek'in hayatı ve şiir dünyası
The world of İlhami Çiçek's poetry and his life
  1. Tez No: 587550
  2. Yazar: NEBİ EREN BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma İlhami Çiçek'in hayatı, yapıtları ve sanat anlayışı kapsamaktadır. Çalışma,“Giriş”,“Sonuç”,“Kaynaklar”ve“Ekler”dışında iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında Divan şiirinden kopuşun nedenleri ve oradan Tanzimat şiirine, daha sonra Cumhuriyet dönemiyle gelişen Türk şiirinin genel itibariyle“modernleşme”sürecine değinilmektedir. Böylelikle İlhami Çiçek'in Türk şiirindeki yerine ve önemine dair zemin hazırlanmaktadır. Birinci Bölüm'de İlhami Çiçek'in biyografisi, eserleri ve sanatı üzerinde durulmuştur. İkinci Bölüm'de ise İlhami Çiçek'in şiirleri tematik ve biçimsel açıdan incelenmiştir. Sonuç kısmında çalışma vesilesiyle İlhami Çiçek'in Türk şiirindeki duyarlılığı ve katkılarına dair bulgular belirtilmiştir. Çalışma hazırlanırken temel prensip, İlhami Çiçek'in biyografisinin ve sanat anlayışının ortaya çıkarılması olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study focus on İlhami Çiçek's life, his works and notions of art. It is composed of two parts apart from“Introduction”,“Conclusion”,“Sources”and“Additions”. In introduction part, there are mentioned that the reasons why there was a disengagement from Ottoman Poetry and to Reforms Poetry, and then Turkish Poetry that was improved by the Republic Period, and its modernisation period in general. In this way, there are provided a basis of the importance and place of İlhami Çiçek in Turkish Poetry. On the first part, İlhami Çiçek's biography, works and his art are dwelled upon. On the second part, İlhami Çiçek's poems are examined in terms of thematic and stylistic. In conclusion, by the reason of work, İlhami Çiçek's sensitivity and contribution in Turkish Poetry are remarked. While this study was preparing, the main aim of uncovering İlhami Çiçek's biography and concept of art were accepted as base.