Predicting students problem-solving skills through home and parent related factors, school types, and affective variables
Öğrencilerin problem çözme becerilerinin ev ve aile ile ilişkili faktörler, okul türleri ve duyuşsal değişkenler ile yordanması
  1. Tez No: 587577
  2. Yazar: ELİF SARIGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER KALENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Problem çözme becerisi günlük yaşamda karşılaşılan zorluklarla başa çıkabilmek için bireylerin sahip olması gereken önemli becerilerden bir tanesidir. Bu nedenle Türkiye'deki matematik müfredatnın amaçlarından bir tanesi de öğrencilerin problem çözme becerilerini geliştirmektir. Bu çalışmanın amacı ise ev ve aile ile ilişkili faktörler, okul türleri ve duyuşsal değişkenlerle öğrencilerin problem çözme becerileri arasındaki ilişkiyi yordamaktır. Bu çalışmada PISA 2012 testinden elde edilen veri seti kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini ise Türkiye'deki farklı okul türlerinden seçilmiş 4,848 öğrenci oluşturmaktadır. Bu öğrencilerin problem çözme becerileri ile bu beceriyi etkileyen seçilmiş değişkenler arasındaki ilişki hiyerarşik çoklu doğrusal regresyon yöntemi ile analiz edilmiştir. Sonuçlara göre, okul türü ve problem çözme becerisi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca bu çalışma, öğrencilerin problem çözme becerilerini belirlemede annenin eğitim düzeyinin etkili olduğu ve öğrencilerin öz yeterlilik algılarının da matematik bu beceriyi açıklamada daha etkili olduğunu ortaya koymuştur
Özet (Çeviri)
Problem-solving skill is one of the important qualifications that individuals need to have to cope with challenges in daily life. That's why, developing this skill is one of the purpose of Turkish mathematics curriculum. This study investigates which factors among background related, school types, and affective variables have relationship on problem-solving skill. The study was based on data set from PISA 2012 cycle. The sample was 4,848 Turkish students from twelve different school types. The possible relationship between students' problem-solving skills and the variables were investigated by using hierarchical multiple linear regression analysis. The results showed that school types significantly predicted problem-solving skill. Also, this study revealed that mother education level was important on defining problem-solving skill and self-efficacy more affects the skill than other math-related variables