Yeşil pazarlama uygulamalarının tüketicilerin satın alma niyeti üzerindeki etkisi: Market ürünleri kategorisinde bir uygulama
The effect of green marketing practices on the purchase intention of consumers: An application in market products category
- Tez No: 587578
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBİGE ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde tüketicilerin çevre bilincinin artmasına bağlı olarak işletmelerin pazarlama uygulamalarında da çevre bilincinin arttığı görülmektedir. Çevreye duyarlı, doğayı kirletmeyen, doğal kaynaklara zarar vermeden çevre üzerindeki olumsuz etkileri en aza indirmek ya da çevre kalitesini arttırmak için ürün ve hizmet geliştirilmesiyle yeşil pazarlama karması ortaya çıkmış ve yeşil pazarlama faaliyetleri yaygınlaşmıştır. Araştırmanın amacı; market ürünleri kategorisinde yeşil pazarlama uygulamalarının (yeşil ürün, yeşil fiyat, yeşil tutundurma ve eko etiket uygulamalarının) tüketicilerin satın alma niyeti üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmada yer alan kavramlara yönelik ölçekler mevcut literatür incelenerek, en sık kullanılan geçerliliği ve güvenilirliği tespit edilmiş olanlar arasından seçilmiştir. Kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak İstanbul ilinde bulunan 365 katılımcıya ulaşılmak suretiyle anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırma kısmında anova, t-testi, regresyon, korelasyon ve faktör analizi yöntemlerinden faydalanılmıştır. Analizler neticesinde yeşil pazarlama uygulamalarıyla satın alma niyeti arasında pozitif ve istatistiki olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Bunun yanında demografik değişkenlere göre yeşil pazarlama uygulamaları ile satın alma niyetinin farklılaşmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is seen that environmental consciousness increases in the marketing practices of the companies, due to the increase in the environmental consciousness of consumers. Green marketing mix which is sensitive to the environment, and does not pollute the nature has emerged to minimize the harmfull effects on the environment and maximize the quality of environmental factors by the way developing products and services, and also marketing practices have became widespread. The purpose of this study is to invastigate the effects of green marketing practices (green product, green price, green promotion and eco label applications) on the purchase intention of consumers in the market products category. The scales for the concepts in this study were selected among the ones whose validity and reliability were most frequently used. By using the easy sampling method, a questionnaire was applied to 365 participants in Istanbul. In the research part, anova, t-test, regression, correlation and factor analysis methods were used. As a result of the analyzes, a positive and statistically significant relationship was found between green marketing practices and purchase intention. In addition to this, it was found that green marketing practices and purchase intention did not change according to demographic variables.