Çağdaş Türk resim sanatında farklı doku etkileri üzerine bir araştırma
A research on different texture effects in contemporary Turkish painting art
- Tez No: 587586
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN DOĞRUSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasında dokunun tanımı yapılmış olup, doğadaki doku tanımlarına görsel örnekler verilerek desteklenmiştir. Yapılan tanımlar sonucunda, doğadaki dokuların resim sanatındaki önemine değinilmiş, sanatçılar için vazgeçilmez bir unsur olan dokunun resim sanatına yansımasından bahsedilmiştir. İlk çağlardan bu yana, resim sanatının her zaman içinde olan doku unsurunun, Batı resim sanatındaki genel tarihsel sürecine değinilmiş, ilk çağlardan günümüze doku kullanımının zaman içinde nasıl geliştiği incelenmiş ve görsellerle desteklenmiştir. Türk resim sanatının genel tarihsel süreci ise Cumhuriyet öncesi ve Cumhuriyet sonrası olarak ikiye ayrılarak değerlendirilmiştir. 1950 sonrası Türk resim sanatındaki dokuya yönelimin ve kullanımın nasıl olduğu incelenerek görsellerle desteklenmiştir. Plastik bir öğe olan doku unsuruna, eserlerinde yer veren çağdaş Türk resim sanatçıları derlenmiş, kendilerine yöneltilen sorulara verdikleri cevaplar ile dokuyu nasıl kullandıkları açıklanmıştır. Bu bağlamda dokunun Türk resim sanatındaki plastik ve düşünsel ifadesi ortaya konmuştur. Çağdaş Türk resim sanatında, teknolojinin gelişip kullanılması, popüler kültürün resme yansımalarıyla birlikte farklı dokusal tatların ortaya çıktığı, asamblaj, kolaj gibi farklı materyallerin ve tekniklerin resim sanatında kullanılmaya başlandığı ve sanatçıların alışagelmiş dokusal ifadeleri kırarak daha güçlü bir ifade ve dışavurumcu bir tavır sergilediği çalışmanın sonucunda görülmektedir. Anahtar kelime: Çağdaş Türk tuval resmi, doku, doku kullanımı, kolaj, asamblaj
Özet (Çeviri)
On this thesis study, the texture is defined and the definitions of the natural texture is supported with visual examples. As conclusion of the definitions given, the importance of natural textures on painting is referred; the reflection of texture on painting art is mentioned as an essential element for the painters. It is mentioned that the historical process of the texture element, which has always been implicit in the painting art since the early ages, in Western painting art, analyzed how the texture is used from early ages to today and the arguments are visually supported. The historical process of Turkish painting art is discussed in two eras: pre-republic and post-republic. The trend and usage of the texture in Turkish painting art after 1950 is evaluated and the arguments are visually supported. The contemporary Turkish painters who give a place to the texture factor, which is a plastic constituent, are compiled, how they use the texture in their art is explained according to the answers they have given. In this context, the plastic and ideational signification of the texture in Turkish painting is suggested. As the conclusion, one can understand that the usage of the technology in the contemporary Turkish painting and the reflections of popular cultures has a great impact on the occurrence of the different texture tastes, the creation of new materials and new techniques such as assemblage, collage, and the painters' expressionist behaviors by breaking the traditional texture expressions. Keyword: Contemporary Turkish canvas painting, texture, texture usage, collage, assembly