The interplay between false readiness and negative hybrid peace the Doha peace process in Afghanistan (2018-2021)
Sahte hazırbulunuşluk ve negatif hibrit barış arasındaki etkileşim: Afganistan'da Doha barış süreci (2018-2021)
  1. Tez No: 946027
  2. Yazar: SAMİUL HAQ QAYOMİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EFSER RANA COŞKUN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
İhtilaflı tarafların anlaşmazlığı barışçıl bir şekilde çözmeye yönelik samimi taahhütleri başarılı bir müzakerenin temel unsurudur. Çatışma çözümünde yerleşik teoriler, çatışan tarafların müzakerelere başladıklarında muhtemelen anlaşmazlıklarını barışçıl bir şekilde çözmek isteyeceklerini ileri sürer. Ancak uzun süren çatışmalarda durum her zaman böyle değildir, zira çatışan taraflar müzakere edilmiş bir çözüme ulaşmaktan başka nedenlerle de barış görüşmelerine başlayabilirler. Dahası, çatışan toplumlar için en uygun model olarak hibrit barış inşası modeli öngörülmüştür. Bununla birlikte, çatışma çözümünde yukarıda bahsedilen baskın argüman ve melez barış modeli Afganistan'da, özellikle Doha barış süreci (veya Afganistan içi müzakereler) ile ilgili olarak başarısız olmuştur. Bu tez, Afganistan İçi Müzakerelerin başarısız olmasının, çatışan tarafların yanlış hazırlıkları ile olumsuz hibrit barış çabaları arasındaki etkileşimden kaynaklandığını savunmaktadır. Ne Afganistan İslam Cumhuriyeti hükümeti ne de Taliban, Afganistan içi müzakereler sırasında çatışmanın müzakere yoluyla çözümüne yeterli ilgiyi göstermemiştir. Taahhütteki bu eksiklik, güç dinamikleri ve 29 Şubat 2020'de Doha'da imzalanan ve tarafların barış arayışına yaklaşımlarını etkileyen ABD-Taliban anlaşmasıyla ilgilidir. Çalışma, ana teorik çerçeve olarak“Sahte Hazırbulunuşluk”ni ve Afganistan barış süreci bağlamında bunların kesişimini göstermek için merkezi kavramsal temel olarak negatif hibrit barışı kullanmaktadır. Veriler, ağırlıklı olarak müzakere ekibi üyeleri ve Afganistan İslam Cumhuriyeti'nin eski yetkilileriyle yapılan görüşmeler yoluyla birincil ve ikincil kaynaklardan niteliksel olarak toplanmıştır. Bu tez, sahte hazırbulunuşluk teorisi ile Afganistan içi barış müzakerelerindeki olumsuz hibrit barış yaklaşımı arasındaki derin bağlantıyı eleştirel bir şekilde ortaya koymakta ve hibrit barış modelinin çatışmadan etkilenen toplumlara en uygun model olduğu yönündeki hâkim görüşe doğrudan meydan okumaktadır. Ayrıca, modelin teorik ve pratik çıkarımlarını incelerken, temel sınırlamaları vurgulamakta ve öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Genuine commitment of disputing parties to settle conflict peacefully is an essential element of a successful negotiation. Established theories in conflict resolution assert that conflicting parties likely want to resolve their dispute peacefully once they enter negotiations. In protracted conflicts, however, this is not always the case, as conflicting parties may initiate peace talks for reasons other than reaching a negotiated settlement. Moreover, hybrid peace building model has been prescribed as the most appropriate for the conflicting societies. Nonetheless, the aforementioned dominant argument in conflict resolution, as well as the hybrid model of peace flopped in Afghanistan, particularly concerning the Doha peace process (or intra-Afghan negotiations). The present dissertation argues that the failure of the Intra-Afghan Negotiations (IAN) was due to the interplay between the false readiness of the conflicting parties and negative hybrid peace efforts. Neither the government of the Islamic Republic of Afghanistan nor the Taliban demonstrated sufficient interest in a negotiated resolution to the conflict during the intra-Afghan negotiations. This deficiency in commitment is about power dynamics and the US-Taliban agreement signed on February 29, 2020 in Doha, which influenced the approaches of the parties to the pursuit of peace. The study deploys ''False Readiness Theory'' as its main theoretical framework and negative hybrid peace as the central conceptual base to demonstrate their intersection in the context of Afghanistan peace process. Data was collected qualitatively from primary and secondary sources, mainly through interviews with negotiating team members and former officials of the Islamic Republic of Afghanistan. This thesis critically exposes the deep connection between false readiness theory and the negative hybrid peace approach in the intra-Afghan peace negotiations, directly challenging the dominant view that the hybrid peace model best suits conflict-affected societies. It further examines the model's theoretical and practical implications, while highlighting key limitations and offering recommendations.