Kaldırma kuvveti konusunun öğretiminde uygulanan farklılaştırılmış öğretim yönteminin öğrencilerin akademik başarısına etkisi ve öğrenci görüşleri
The effects of different instruction used in bouyancy force and preasure unit on student success and views of students
- Tez No: 587611
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı Kaldırma Kuvveti konusunun öğretiminde uygulanan farklılaştırılmış öğretim yönteminin öğrencilerin akademik başarısına etkisinin incelenmesidir. Aynı zamanda uygulamaya yönelik öğrenci görüşlerinin incelenmesi ve değerlendirilmesidir Yöntem: Bu araştırmada karma araştırma modellerinden gömülü desen kullanılmıştır. Çalışmanın nicel kısmında ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Nitel kısmında ise durum çalışması kullanılmıştır. Uygulama Erzurum ilinde bulunan Fen lisesinde 10. sınıfta öğrenim gören 29 deney 29 kontrol gurubu olmak üzere 58 öğrenci ile yapılmıştır. Uygulamada kontrol grubunda MEB öğretim programına göre ders işlenmiş, deney grubunda ise farklılaştırılmış öğretim yöntemine göre ders işlemiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kazanım Ön Bilgi Testi, Başarı Testi ve Görüşme Formu kullanılmıştır. Uygulama sonunda akademik başarı farkına bakılmıştır. Nicel veri analizinde SPSS 20 paket programı, nitel veri analizinde ise betimsel analiz kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada deney ve kontrol grubuna uygulanan ön bilgi testinde anlamlı bir fark bulunamamıştır. Aynı zamanda uygulama sonrasında yapılan başarı testinde anlamlı bir fark bulunamamıştır. Farklılaştırılmış öğretim uygulamasına yönelik yapılan görüşme formunda ise olumlu sonuçlar çıkmıştır. Sonuç: Farklılaştırılmış öğretim akademik başarısı yüksek olan öğrencilere akademik başarı açısından bir etki oluşturmazken, derse ilgi motivasyon ve istek yönünden olumlu tutum sergilemelerine sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this research is to determine the effects of differentiated instruction applied in physics course on students' academic achievement, as well as finding out what the students think about the instructions and influences. Method: In this study, embedded design which is one of the mixed research models is used. In the quantitative part of this research pre-test/post-test control group quasi-experimental design is used. In the qualitative case study is used. The research and interviews were held in a science based high school in the city of Erzurum with 29 experiments, 29 control groups and a total of 58 students. During the study, the control group had their lessons with regular MEB study program and the experiment group had their lesson in the differentiated study method. Preliminary Gain Information Test, Achievement Test and Interview Form were used as data collection tools in the research. At the end of the study the academic results and the difference in the success were investigated. SPSS-20 package program was used for qualitative data analysis and descriptive analysis was used for the quantitative data. Findings: At the end of this study there were no significant differences between the pre-knowledge test scores in the experiment and control groups. Also there were no differences found between the scores of the two groups after the success test. On the other hand, some significant differences were found when we looked at the interview forms of the experiment group when asked about differentiated study program. Results: As a result of this study, we found out that differentiated instruction has no effects on the high success students. But on the other hand, it causes a positive effect and helps the students with motivation and interest in the classes.