Sağlıkta dönüşüm: Türkiye Kamu Hastaneleri Birliği sürecinin ekonomi politik değerlendirmesi
Health transformation program: economic assessment of the political process in Turkey Association of Public Hospitals
- Tez No: 587610
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRİN OKTAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika ve Sosyal Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sağlık hizmetleri, toplumun sağlık düzeyini belirlemesi sebebiyle sosyal yaşam açısından oldukça önemlidir. Ülkelerin sağlık hizmetlerine ayırdıkları bütçeler, ülkenin gelişmişlik düzeyini göstermektedir. Türkiye'de sağlık hizmetleri konusundaki düzenlemeler ve sağlıkta dönüşüm ihtiyacı uzun yıllar gündemi meşgul etmiş, 2003 yılında sağlıkta dönüşüm programı açıklanmıştır. Bu çalışmanın temel amacı sağlıkta dönüşüm programı kapsamında Türkiye Kamu Hastaneleri Birliği sürecinin ekonomik politik açısından değerlendirmektir. Çalışmada literatür taraması yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre kamu hastanelerinin yarı otonom hale getirilmesi suretiyle oluşan Türkiye Kamu Hastaneleri Birliği, etkililik ve verimlilik açısından istenen seviyenin gerisinde kalmış, bu nedenle de 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile birlikte değişen sağlık sisteminin yeniden kurgulanmasına ihtiyaç duyulmuş 02.10.2012 tarihinde 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulmuş olan Kamu Hastaneleri Birlikleri, 25.08.2017 tarihli 694 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılmış ve Sağlık Sistemi'nde yeniden merkezi bir yapı oluşturulması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında bir yöntem aracılığıyla ilerleme kaydedilmesi ve ulaşılan bilgilerin geçerli-güvenilir olduğunun kabul edilmesi sınırlılıkları oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Health services are very important in terms of social life as they determine the health level of the society. The budgets allocated by the countries for health services indicate the level of development of the country. regulations and health needs transformation in health services in Turkey has occupied the agenda for many years, it is explained in the health transformation program in 2003. The main purpose of the scope of the health transformation program of work of the Public Hospitals Association of Turkey is to evaluate the process in terms of economic policy. Literature survey method was used in the study. making semi-autonomous public hospital according to the results obtained in this study formed by Turkey Public Hospital Association, lagging behind the desired level of effectiveness and efficiency, for this reason, the need to re-establish the health system changed with the Decree Law No. 663 was established on 02.10.2012 with the Decree Law No. 663, Public Hospitals Unions were closed with the Decree Law No. 694 dated 25.08.2017 and re-established in the Health System. and a central structure. Making progress through a method within the scope of the study and accepting that the information obtained is valid and reliable are limitations.