Akkaraman , kıvırcık x akkaraman G1 ve sakız x akkaraman G1 koyunlarda süt verim özellikleri ile kuzularda büyüme ve yaşama gücü
Milk yield of white karaman (WK), kıvırcık x WK B1 and chios x WK B1 ewes and growth and livability of crossbred lambs
- Tez No: 138278
- Danışmanlar: PROF. CEYHAN ÖZBEYAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
83 ÖZET Âkkaraman, Kıvırcık x Âkkaraman Gı ve Sakız x Âkkaraman Gı Koyunlarda Süt Verim OzeSBikleri i!e Kuzularda Büyüme ve Yaşama Gücü Bu araştırma Akkaraman, Kıvırcık x Akkaraman Gı ve Sakız x Akkaraman Gt koyunlarda süt verim özellikleri ile kuzularda büyüme ve yaşama gücünü incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2001 yılında, Lalahan Hayvancılık Araştırma Enstitüsü'nde yürütülmüştür. Araştırmada 2 ve 3 yaşlı 19 baş Akkaraman, 2 yaşlı 12 baş Kıvırcık x Akkaraman Gı ve 13 baş Sakız x Akkaraman Gı koyunlar ile 47 baş kuzu kullanılmıştır. Günlük ortalama süt verimi, laktasyon verimi ve laktasyon süresi Akkaraman grubunda sırasıyla 282.22 g, 43.07 kg ve 155.8 gün; Kıvırcık x Akkaraman Gı grubunda 275.19 g, 42.71 kg ve 162.10 gün; Sakız x Akkaraman Gı grubunda ise 453.79 g, 73.01 kg ve 178.20 gün olarak bulunmuştur. Akkaraman ve Kıvırcık x Akkaraman Gı grubunda en yüksek süt verimine 60. günde, Sakız x Akkaraman d grubunda ise 45. günde ulaşılmıştır. Meme ölçülerinden meme yüksekliği, meme genişliği, meme derinliği, meme çevresi ve meme hacmi 60. günde Akkaraman grubunda sırasıyla 16.63, 14.22, 13.20, 44.30 cm ve 1243.42 mi; 150. günde 12.78, 11.01, 10.55, 38.76 cm ve 660.15 mi; Kıvırcık x Akkaraman Gı grubunda 60. günde 15.64, 13.94, 12.32, 43.72 cm ve 986.76 mi; 150. günde 11.42, 10.74, 9.33, 37.90 cm ve 558.25 mi; Sakız x Akkaraman Gı grubunda ise 60. günde 18.36, 15.53, 14.73, 50.28 cm ve 1225.81 mi; 150. günde 13.87, 12.07, 11.39, 43.09 cm ve 544.03 mi olarak bulunmuştur. Laktasyon verimi ile laktasyonun 60.
Özet (Çeviri)
85 SUMMARY Milk Yield of White Karaman (WK), Kıvırcık x WK B1 and Chios x WK E1 Ewes and Growth and Uvabiiitv of Crossbred Lambs. The aim of this research was to study on the milk yield and udder characteristics of White Karaman (WK), Kıvırcık x WK Bi and Chios x WK Bi Ewes and Growth and Liability of Crossbred Lambs. The study was conducted at Lalahan Livestock Research Institude in 2001. Data were collected from two and three years old ewes of 19 Akkaraman, two years old of 12 Kıvırcık x WK Bi and two years old of 13 Chios x WK Bi Ewes and 47 lambs. Daily milk yield, lactation yield and lactation length were 282.22 g, 43.07 kg and 155.8 days for White Karaman; 275.19 g, 42.71 kg and 162.10 days for Kıvırcık x WK B-i; 453.79 g, 73.01 kg and 178.20 days for Chios x WK Bi, respectively. The values of the height, width, depth, circumference and volume of udder for White Karaman, Kıvırcık x WK Bi and Chios x WK Bi were 16.63, 14.22, 13.20, 44.30 cm and 1243.42 ml; 15.64, 13.94, 12.32, 43.72 cm and 986.76 ml; 18.36, 15.53, 14.73, 50.28 cm and 1225.81 ml on the 60th day and 12.78, 11.01, 10.55, 38.76 cm ve 660.15 ml; 11.42, 10.74, 9.33, 37.90 cm ve 558.25 ml; 13.87, 12.07, 11.39, 43.09 cm ve 544.03 ml on the 150th day of lactation, respectively.