Meme kanseri hücre dizisi üzerinde (MCF-7), bisdemethoxycurcumin ve methotrexate'ın antiproliferatif ve apopitotik etkilerinin araştırılması
The antiproliferative and apopitotic effects of bisdemethoxycurcumin and methotrexate on MCF-7 breast cancer cell lines
  1. Tez No: 587658
  2. Yazar: SAKİNE ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN BÜYÜKÖZTÜRK KARUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Meme kanseri, kadınlarda tanı konulan en sık kanser türüdür, dünya çapında kadınlarda ölüm sebepleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Bu çok önemli sağlık sorunlarına önlem ve sorununu önlemek ve çözüm bulabilmek için farklı çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı meme kanseri hücre dizisinde (MCF-7) bisdemetoksikurkumin (BDMC), kurkumin (CUR) ve metotreksat'ın hem ayrı ayrı hem de kombinasyonlarında antiproliferatif ve apoptotik etkilerinin araştırılmasıdır. Bisdemetoksikurkumin ve kurkuminin proliferasyonu, invazyonu ve anjiyogenezi azalttığı, apopitozu ise arttırdığı yapılan çeşitli çalışmalarda belirtilmektedir. Ancak, CUR ve BDMC etkileri incelenirken, metotreksat (MTX) ile karşılaştırmalı etkisi aynı anda değerlendirilmemiştir. Bu çalışmada BDMC, CUR ve MTX'ın MCF-7 hücreleri üzerine sitotoksik etkisi olup olmadığı WST-1, apoptotik etkisi de Annexin V testleri ile tespit edilmeye çalışılmıştır. CUR (25, 50 µM) ve BDMC (25, 50 µM) tekli dozlarına göre MTX (100 µM) ile kombine dozları ve üçlü kombinasyon dozu (25, 25, 100 µM) belirlendi. Çalışmanın sonucuna göre, çalışmada uygulanan tüm dozların doza ve zamana bağlı olarak anti-kansorejen, anti-proliferatif ve apoptotik etkilere sahip olduğu bulundu. Buna ek olarak, MCF-7 hücrelerinde özellikle çalışılan kombine dozlardan CUR 50 µM + MTX 100 µM grubunun doza ve zamana bağlı olarak anti-proliferatif ve apoptotik değerlendirmede tekli gruplara kıyasla anlamlı olarak arttığı tespit edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre kemoterapide CUR, BDMC gibi bitkisel kökenli ajanlar ile desteklenmiş adjuvan tedavinin hastalar üzerindeki yaşam kalitesini düşüren yan etkileri azaltacağı ve kanser hedefli öldürmede daha etkili sonuçlar alınacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer diagnosed in women, and is the second leading cause of death among women worldwide. Different studies have been conducted to find precautions and solutions to this most important health problem. The aim of this study was to investigate the antiproliferative and apoptotic effects of bisdemethoxycurcumin (BDMC), curcumin (CUR) and methotrexate both separately and in combination in breast cancer cell line (MCF-7). It has been stated in several studies that bisdemethoxycurcumin and curcumin reduces proliferation, invasion and angiogenesis and increases apoptosis. However, when searching the effects of bisdemethoxycurcumin and curcumin, the comparative effect of methotrexate (MTX) has not been evaluated simultaneously in any of the studies. In this study, whether there was a cytotoxic effect of bisdemethoxycurcumin, curcumin and methotrexate on MCF-7 cells was searched by using WST-1 test and Annexin V tests. Based on the single doses of curcumin (25, 50 µM) and bisdemethoxycurcumin (25, 50 µM), their combined doses with methotrexate (100 µM) and triple dose (25, 25, 100 µM) were determined. According to the results of the study, it was found out that all doses administered in the study had anti-carcinogenic, anti-proliferative and apoptotic effects depending on the dose and time. Also, in this study, it was found out that the CUR 50 µM + MTX 100 µM group, among the combined doses studied in MCF-7, increased significantly in anti-proliferative and apoptotic evaluation depending on dose and time, when compared to single group results. According to the findings, it has been considered that adjuvant therapy supported by herbal origin agents such as curcumin, bisdemethoxycurcumin in chemotherapy will decrease the side effects that decrease the quality of life on the patients and more effective results will be obtained in cancer-targeted killing.