İdarenin sağlık hizmetlerinin yürütülmesinden kaynaklanan sorumluluğu
Responsability of the administration arising from the execution of health services
- Tez No: 587676
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN BÜLBÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Law, Public Administration, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 625
Özet
Sağlığın bir hak olarak ileri sürülebilir hale gelmesinin sonucu olarak hekim – hasta ilişkisi, içinde hakları ve yükümlülükleri bulunduran, hukuksal bir boyut kazanmıştır. Çoğunlukla kamusal sağlık kuruluşları tarafından yürütülmekte olan sağlık hizmetleri sonucunda hizmetten yararlananların veya üçüncü kişilerin zarara uğraması idarenin sorumluluğunu beraberinde getirmiştir. Bu sorumluluğun tespiti ve oluşan zararın tazmini ise sağlık hizmetlerine özgü, yeni bir sorumluluk rejimini beraberinde getirmiştir. İdarenin sağlık hizmetlerinin yürütülmesinden kaynaklanan sorumluluğunun temelinde hizmetin kendi yapısı veya hizmeti yürüten personelin davranışı bulunabileceği gibi, söz konusu hizmetin kamusal ya da özel sağlık kuruluşlarında yürütülmekte olması da mümkündür. Sorumluluğa temel oluşturan hallerin idarenin kusurlu davranışı sonucunda zarara sebep olması ihtimalinde teorik anlamda sorumluluk ortaya çıkmaktadır. Oluşan zararın idare tarafından tazmini ise, ancak usulüne uygun şekilde idari ve yargısal yollara başvurulmasıyla mümkün hale gelmektedir. Ancak belirtmek gerekir ki, niteliği gereği özellikli bir kamu hizmeti olan sağlık hizmetlerinden kaynaklanan uyuşmazlıkların çözümü bakımından klasik idari sorumluluk esasları ile yargılama usulü kuralları da yetersiz kalmaktadır. Bu bakımdan farklılık taşıyan uygulamalar tespit edilerek, sağlık hizmetlerinden kaynaklanan sorumluluğun kendine özgü hukuki rejiminin ortaya konulması önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of the fact that the health might be asserted as a right now, physician - patient relationship has obtained a legal dimension which includes rights and obligations. Damages to the service users or third parties resulting from health services, which are mostly executed by public health institutions, has administration's responsibility. The need of determination of this responsibility and compensation of the damage has brought a new responsibility regime specific to health services. Responsibility of the administration arising from the execution of the health services, might be caused by administration's own structure or actions of the personnel carrying out the service, which might be provided in public or private health institutions. Theoretically, the responsibility arises when the basis of responsibility causes harm as a result of the fault of the administration. Compensation of the damage by the administration depends on due application of administrative and judicial remedies. However, it should be noted that classical administrative responsibility principles and procedural rules are insufficient to resolve disputes arising from health services, which is a distinctive public service. In this respect, it is important to establish the specific legal regime of the responsibility arising from health services by identifying different practices.