İki kültür arasında bir bilim olarak sosyolojinin olanaklılığı: Eleştirel realist bir bakış
The possibility of sociology as a science between two cultures: A critical realist view
  1. Tez No: 587689
  2. Yazar: OZAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEFA SAYGIN ÖĞÜTLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışmada, bir yanda edebiyat dünyasından neşet eden romantik tutum ile diğer yanda doğa bilimleri dünyasından neşet eden bilimsel/klasik tutum arasında sosyolojinin yükselişi fenomeni incelenmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda, ilk olarak klasik ve romantik yapılar olarak iki kültürün oluşumu, Aydınlanmacı hareket ve Aydınlanma-karşıtı hareket bağlamında tarihsel olarak ele alınmıştır. İkinci olarak, klasik ve romantik yapıların karakteristik özelliklerinin soyutlandığı bir özeti sunulmuştur. Üçüncü olarak, iki kültürü oluşturan romantik ve klasik yapıların özellikleri üzerinden sosyolojinin tarihsel gelişimi incelenmiştir. Bu bağlamda, büyük oranda Alman sosyoloji geleneğine ve Max Weber'in özgün konumuna odaklanılmıştır. Son olarak, romantik ve klasik yapılar arasındaki karşıtlığın natüralizm tartışmasından kaynaklandığı gösterilmiştir ve bu doğrultuda çalışmanın dayandığı bakış açısı olarak eleştirel realizmin bu uzlaşmazlığı nasıl aştığının bir anlatısı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study it was tried to search, the phenomenon of the rising sociology between the romantic attitude which is orginated from the world of literature and the classical or scientifical attitude which is orginated from the world of natural sciences. Accordingly, it is discussed as historically the enlightenment and counter-enlightenment movements between the formation of two cultures both classical and romantic structures firstly. Secondly, it is summarized as being abstracted the classical and romantic structures's characteristic features. Thirdly, the historical development of sociology is examined through the characteristics of romantic and classical structures. In this context, it was majorly focused on German's traditional sociology and the specific position of Max Weber. Finally, it was shown that the opposition between romantic and classical structures comes from the discussion of naturalism. And in this direction, a narrative is presented that how critical realism surpassed this disagreement as the perspective of the study.