Ayni örgüt ve i̇ş pozisyonlarında farkli istihdam türüne göre çalışan i̇şgörenlerin çalışma tutumlarının negatif çalışma çıktılarına etkilerinin karşılaştırılması
A comparision of effects of job attituduies of employers that works with different employment status in same organization and same job positions on negative work outputs
- Tez No: 587724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DİRLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tezin temel amacı; aynı örgütte aynı statüde çalışan fakat farklı istihdam türüne istihdam edilen çalışanların pozitif iş tutumlarının negatif iş çıktılarına etkilerinin farklılılaşıp farklılaşmadığı hipotezini sınamaktı. Muğla Büyükşehir Belediyesi bu temel hipotezi sınamak için uygun bir araştırma bağlamı sunmaktaydı. Bu temel tezi sınamak için Muğla Büyükşehir Belediyesi personeli üzerine bir tarama araştırması yürütülmüştür. Tarama araştırmasının sonuçları aynı statüde fakat farklı istihdam türüne göre istihdam edilen çalışanlar açısından pozitif iş tutumlarının negatif iş çıktılarına etkilerinin farklılaştığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to test the hypothesis that the effects of positive work attitudes on the negative work outcomes differentiated between employees working in the same organization but employed in different employment types. Muğla Metropolitan Municipality provided an appropriate research context to test this main hypothesis. In order to test this thesis, a survey was conducted on personnel of Muğla Metropolitan Municipality. The results of the survey study indicate that the main relationship mentioned above differs from the point of view of the employees who are employed according to the same status but different types of employment