Tarımsal bir havzada pestisit dinamiğinin incelenmesi- Borabey göleti örneği
Investigation of pesticide dynamics in a agricultural basin-the Borabey pond and watershed model
- Tez No: 587729
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM AHMET ALBEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tarımda kaliteyi ve verimi arttırmanın en çok başvurulan yollarından biri yabani otlarla, bitki patojenleriyle, böceklerle pestisit kullanımıyla mücadele etmektir. Pestisit kullanımının, pek çok yararına karşın; yetiştirme periyodu süresince ya da depolama sırasında yoğun veya bilinçsiz kullanımı sonucu ürünlerde ve doğada kullanılan bileşiğin kendisi veya parçalanma ürünleri/metabolitleri kalmaktadır. Bu bileşikler çevrede çok zor parçalanabilen bileşiklerdir; canlı bünyesinde birikerek toksik etkilere neden olmaktadırlar ve besin zincirine taşınmaktadırlar. Bu nedenle tarımsal bölgelerden gelen pestisitler, yüzeysel ve yeraltı sularına karışarak su kalitesini önemli derecede etkileyen kirleticilerdir. Bu çalışmada Eskişehir il merkezinin kuzeyinde Bozdağ yamaçlarında bulunan Borabey Göleti ve Havzasında tarım ilaçlarının su ortamına ulaşması incelenmiştir ve modellenmiştir. Bu kapsamda havzadan belirli noktalardan toprak, göletten sediment ve su örnekleri alınmıştır. Alınan bu örneklerde pestisitlerin analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre mevcut pestisitler, sistem iyi karışmış bir göl kabul edilerek modellenmiştir. Borabey Göleti su, sediment ve topraktaki pestisit ölçüm ve modelleme sonuçları birbiriyle uyumlu çıkmıştır. Geçmişten günümüze pestisit birikimi uygulanan model ile temsil edilebilir bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most important ways to improve quality and productivity in agriculture is to eliminite weeds, plant pathogens and insects with pesticides. Although pesticide use can effectively control agricultural quality and quantity, there are also lots of disadvantages due to their intensive usage resulting in degredation products and metabolites which remain in the environment. These products are also refractory compounds which can accumulate in organisms and enter the food chain. Therefore pesticides emanating from agricultural areas are agents that can affect the water quality of surface and grounwater sources. In this study, the presence of pesticides in the water environment of the Borabey Pond and watershed which is situated in the foothills of Bozdağ to the north of Eskişehir is determined by measurements. For this purpose, soil samples from the watershed and sediment and water samples from the pond were taken. In these samples, pesticides were analyzed at regular intervals. Based on the results of the analysis, pesticides currently present in the watershed were modeled assuming the pond as a well-mixed system. The accumulation of pesticides in the watershed was found to be representable by the model.