Türkiye'de Suriyeli göçmen girişimciliği: Bir gömülü teori çalışması
Syrian immigrants entrepreneurship in Turkey: In a grounded theory study
- Tez No: 587784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Göç, içerisinde çok sayıda sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik değeri barındıran, coğrafi ve siyasi açıdan birçok ülkeyi kapsayan, gittikçe önemi artan bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Göç olgusunu girişimcilik faaliyetleri ile birlikte ele aldığımızda, bu olgunun göç edilen ülkede yenilik, değişim, büyüme ve gelişme gibi birtakım ekonomik ve toplumsal etkileri de beraberinde getirdiğinden bahsedebiliriz. Bu bağlamda, göçmenlerin girişimci olmalarının, göç edilen ülkeye katma değer sunduğu, istihdamı arttırdığı ve fark yaratan bir değerler bütünü sağladığı ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada nitel araştırma desenlerinden olan gömülü teori kapsamında, Suriyeli göçmen girişimcilerin iş çevresi oluşturma süreçleri ve iş kurma eğilimlerini irdeleme maksadıyla, göçmenlerin zihin dünyalarını daha açık ve katkısız aktarmak ve irdelemek anlayışı arzusuyla farklı sektörlerden 15 Suriyeli göçmen girişimci ile görüşmeler düzenlenmiştir. Teorik çerçeve açısından göçmen girişimciliğinin konumlandığı yer tespit edilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration is an increasingly important phenomenon that includes many socio-cultural and socio-economic values and covers many countries geographically and politically. When we consider the phenomenon of migration together with entrepreneurship activities, we can say that this phenomenon brings with it some economic and social effects such as innovation, change, growth and development in the country of migration. In this context, it becomes clear that immigrants entrepreneurship provides added value to the country of immigration, increases employment and provides a set of values that make a difference. In this study, within the scope of the embedded theory which is one of the qualitative research designs, interviews with 15 Syrian immigrant entrepreneurs from different sectors were organized in order to examine the migrants mind worlds in a more open and unadulterated manner in order to examine the processes of forming a business environment and the tendency to establish a business environment. In terms of theoretical framework, it is aimed to determine the place where immigrant entrepreneurship is located.