Ümit Kaftancıoğlu'nun hayatı, edebî kişiliği ve eserleri
Life of Ümit Kaftancioğlu, his literal personality and his works
- Tez No: 587783
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Ümit Kaftancıoğlu'nun hayatı, edebî kişiliği ve eserlerini incelemeyi esas alır. Çalışma“Giriş”,“Sonuç”ve“Kaynaklar”dışında dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın“Giriş”bölümünde Türk edebiyatı içerisinde Ümit Kaftancıoğlu'nun yeri hakkında bilgi verilmiştir.“Birinci Bölüm”de“Ümit Kaftancıoğlu'nun Hayatı”na değinilmiştir.“İkinci Bölüm”de“Ümit Kaftancıoğlu'nun Edebiyat Hayatı ve Eserleri”üzerinde durulmuştur.“Üçüncü Bölüm”de“Ümit Kaftancıoğlu'nun Hikâyeleri”,“Dördüncü Bölüm”de“Ümit Kaftancıoğlu'nun Romanları”incelenmiştir.“Sonuç”bölümünde çalışma boyunca elde edilen bulgular ortaya konulmuştur.“Kaynaklar”başlığında ise araştırmada esas alınan eserler ve çalışma boyunca yararlanılan kaynaklar gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is based on analyzing one of the most important names of Turkish Literature Ümit KAFTANCIOĞLU, his life and his works. The study consist of four parts except 'Introduction', 'Result' and 'Sources'. In the 'Introduction' part of the study, the importance of Ümit Kaftancıoğlu is mentioned. In the 'First'part, his life is mentioned. In the 'Second' part, his literature vital and his works are mentioned. In the 'Third' part, his stories are mentioned. In the 'Forth' part, Ümit Kaftancıoğlu's novels are mentioned and in the 'Result' part, the findings through the study are put forward. In the 'Sources' part, the works and the studys taken into account in this analysis are shown.