Erkek egemen dünyada kadın yönetici olmak: Kadın yönetici çevresi üzerine bir araştırma
Being a female manager i̇n a male dominant world: A research on female executive circle
- Tez No: 587793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN REYHANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kadınların tarım ve el işleri gibi günlük çalışma alanları hariç, önüne çıkan engelleri aşıp ücret karşılığı farklı sektörlerde çalışma hayatında var olması ve kabul görmesi çok zaman almıştır. Bu zorlukları aşıp çalışma hayatına giren kadınların kariyer basamaklarını tırmanmak istediklerinde ise karşılarına gerek toplumsal, gerek örgütsel yeni engeller çıkmaktadır. Bu engeller, cam tavan, cam uçurum, cam merdiven, kraliçe arı gibi başlıklar altında çok sayıda yayına konu olmuştur. Yapılan bu nitel çalışmada kadınların çalışma hayatında, kariyer basamaklarında, yönetim pozisyonuna gelirken ve yönetim pozisyonunda karşılaştıkları zorluklar ele alınmıştır. Çalışma için İstanbul'da en az 2000 çalışanı bulunan, üçü hizmet ve üçü üretim sektöründe faaliyet gösteren toplam altı işyeri belirlenmiştir. Her iş yerinden bir kadın yönetici ve cinsiyet ayrımı yapmadan bir mevkidaşı, bir astı ve bir üstü olmak üzere toplamda 24 kişi ile derinlemesine görüşme yapılarak, örgütlerdeki çalışanların sahip olduğu farklı görüşler ve algılar, sektörel farklılıkların da etkisi göz önünde tutularak belirlenmeye çalışılmıştır. Kadınların çalışma hayatında yönetim pozisyonuna gelirken de önlerine kendilerinden, yakın çevrelerinden, hemcinslerinden, karşı cinsten, toplumsal cinsel yargılardan ve işletme politikalarından kaynaklı yeni engeller, büyüyerek çıkmaktadır. Sektörel farklılıkların da etkisi ile kadınların kariyer basamaklarını tırmanırken ve yönetici pozisyonundayken“erkek yönetim biçimi”olarak kabul gören bir davranış şeklini temel aldıkları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It has taken a long time for women to exist and be accepted in different sectors in return for wages and to overcome the obstacles in front of them. When the women overcome these difficulties and want to climb the career ladder, they face new social and organizational barriers. These obstacles have been the subjects of numerous publications under the headings such as glass ceilings, glass cliffs, glass stairs, queen bee.In this qualitative study, the challenges faced by women in working life, career ladder, on the way to management position and in management position were discussed. Six workplaces three of which in service and three in the manufacturing sector, with at least 2000 employees in Istanbul, were identified for the study. A female manager and a colleague, a subordinate, and a senior employee were interviewed in-depth with a total of 24 people from each workplace without making any gender discrimination. While women taking on a management position in working life, new barriers stemming from themselves, their close circle, their counterparts, the opposite sex, social sexual judgments and business policies emerge gradually. With the effect of sectoral differences, it is observed that women exhibit an attitude that is accepted as“male management style”while climbing the career ladder and in the managerial position.