Optik sektöründe kadın girişimciliğinin önündeki engeller üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on the obstacles to women's entrepreneurship in the optics industry
  1. Tez No: 783193
  2. Yazar: HÜMEYRA EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN SUNGUR TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmada temel olarak, optik sektöründeki girişimci kadınların sektöre girişte ve sonrasında yaşadıkları engellerin nedenlerinin araştırılması ve engellerin aşılmasına yönelik çözüm önerilerinin tartışması üzerinde durulmuştur. Optik sektörü daha çok erkek egemen bir sektör olduğu için, kendi işini kurmak isteyen optisyen kadınlar birçok noktada dezavantajlı durumda olmaktadır. 8 kadın optisyen ile online olarak odak grup görüşmesi yapılarak, elde edilen nitel veriler betimsel analiz ve içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Türkiye'de ve dünyada yapılan araştırmalarda girişimcilik için gereken sermaye temini ve risk yönetimi konusunda daha çekimser olduğu görülen kadın girişimcilerin, araştırma kapsamında da benzer özellikler taşıdığı saptanmıştır. Bilgi ve tecrübe konusunda oldukça donanımlı olan kadın optisyenler, girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlanmasından ve sermayelerini riske atmak istememelerinden dolayı bir başkasının yanında düşük ücretlerle çalışmakta ya da farklı sektörlerde çalışmaktadırlar. Bu da optik işletmelerin kurucularının büyük bir çoğunluğunun erkek olmasına ve kadınların bu sektörde daha pasif kalmalarına sebep olmaktadır. Ancak toplum içerisinde saygınlık, maddi özgürlük ve başarı hazzına ulaşmak isteyen kadın girişimcilerin bu güdüleriyle kendi girişimlerini yaptıklarında oldukça başarılı oldukları tespit edilmiştir. Optik sektöründeki patriyarkal düzenin değişmesi için girişimci olmak isteyen kadın optisyenlerin risk yönetimini doğru yaparak ve cesaretli olarak kendi işletmelerini kurmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The main focus of the study is to investigate the reasons for the obstacles experienced by entrepreneur women in the optical sector during and after entering the industry and to discuss the solution proposals for overcoming the challenges. Since the optics sector is primarily male-dominated, women opticians who want to start their own businesses are disadvantaged at many points. The qualitative data were analyzed using descriptive and content analysis methods by conducting online focus group interviews with eight female opticians. In the research conducted in Turkey and the world, it has been determined that women entrepreneurs, who are more reluctant in terms of capital supply and risk management for entrepreneurship, have similar characteristics within the scope of the research. Women opticians, who are well-equipped with knowledge and experience, work with someone else for low wages or work in different sectors because their attempts fail and they do not want to risk their capital. This situation causes most of the founders of optical businesses to be men and women to remain more passive in this sector. However, it has been determined that women entrepreneurs who want dignity, financial freedom, and success in society are successful when they make their own initiatives with these motives. To change the patriarchal order in the optics sector, female opticians who want to be entrepreneurs must establish their own businesses by doing risk management correctly and with courage.