Kamu yönetimindeki değişim çerçevesinde kamu hizmeti sunum biçimleri açısından belediyeler
Transformation in the public administration and public service forms of local goverments
  1. Tez No: 587833
  2. Yazar: DUYGU KARAYEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ŞAHİN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
1980'li yıllar başlangıç olarak kabul edildiğinde, çeyrek yüzyıldır bütün dünyada, kısa sürede yerel kamu hizmetlerini de içine alarak, hızlı bir özelleştirme rüzgârı esmektedir. Özellikle emek yoğun bir yapı içinde hizmetlerin yürütüldüğü gelişmekte olan ülkelerde maliyetleri düşürme hedefinin belirleyiciliğinde hizmet alanı hızla piyasaya açılmaktadır. Ülkemizdeki yerel yönetimlerin kendilerinden beklenen hizmetleri yeterince etkin ve verimli olarak yerine getirmemeleri nedeniyle kamu kaynakları üzerindeki baskıyı azaltmanın ve hizmetlerin sunulmasında etkinlik ve verimliliği arttırmanın bir yolu olarak, yerel yönetimlerin geleneksel görevlerinin bir bölümünü özel sektöre yönlendirmek, önemli bir seçenek olarak ortaya çıkmaktadır. 1984 sonrasında, siyasi iktidarın da desteğiyle, yerel yöneticiler, kentsel hizmetlerin daha fazla, daha yaygın ve daha kaliteli olarak sunulabilmesi amacıyla hizmetlerin alternatif yöntemlerle sunulmasına ağırlık vermeye başlamışlardır. Bu tezin konusu teorik ve hukuksal arka planı ile özelleştirme uygulamalarının dünyada ve ülkemizde yerel kamu hizmeti üzerindeki etkisini tartışmaktır.
Özet (Çeviri)
When the 1980s there has been a significant increase in privatization practices even including the local community services. Especially in the developing countries where services are carried out in a labour-intensive structure, service industry expands into the market in the determination of cost reduction targets. Since the local governments in our country cannot carry out the services expected of them efficiently and productively, the idea of directing some of the traditional responsibilities of the local governments to the private sector has come out as a significant alternative to decrease the pressure on public resources and increase the efficiency and productivity in service offers. After 1984, with the support of the political power, the local authorities started to give emphasis to the presentation of the services with alternative methods in order to offer wide-spread urban services which were improved not only in terms of quantity but also quality. In this study, the aim is to discuss the effects of customization practices on local public services both in our country and the world with its theoretical and legal backgrounds and to try to reach a conclusion.