15-18 yaş arası kadınların spora katılımlarının sağlık, inanç ve fiziksel değişkenler bakımından incelenmesi
Investigation of women's participation in sports in terms of health, belief and physical variables
- Tez No: 587836
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI BAYRAM TEMÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma 15-18 yaşları arasında lise eğitimine devam eden kadınların spora katılımlarının Sağlık, İnanç ve Fiziksel Değişkenler Bakımından İncelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmanın evrenini Van İli Tuşba, İpekyolu ve Edremit İlçelerinde bulunan Edremit Andadolu Lisesi, Edremit İmam Hatip Lisesi, Türk Telekom Fen Lisesi, Vestel Kız Meslek Lisesi ve Güzel Sanatlar Lisesin de eğitime devam eden 500 kadın öğrenci oluşturdu. Çalışma için hazırlanan anket formu spor, ilahiyat ve istatistik alanlarında uzman öğretim üyeleri ile görüşülerek, 41 soru ile sınırlandırıldı. Anket formu ile deneklerin aile yapıları, ailelerin de spor aktivitesine katılımının olup olmadığının, İslam inancının farz kabul ettiği ibadetleri uygulayıp uygulamadıkları, spor aktivitelerine katılımlarının, Spor, Fiziksel Aktivite ve İnanç Değişkenleri bakımından etkilenip etkilemediğinin belirlenebilmesi amaçlandı. Çalışmada katılımcıların okul türüne göre spor yapmak ibadet etmeye engel değildir ifadesine verdikleri cevapların arasındaki ilişki Edremit Fen Lisesi hariç tüm okul türlerinde % 50' nin üzerinde, Kesinlikle katılıyorum şeklinde olduğu belirlendi. Okul türüne göre,“Spor kıyafetleri inançlarıma uymuyor”ifadesine verilen cevaplar okul türlerine göre incelendiğinde, Kesinlikle Katılmıyorum ve Katılmıyorum ifadelerini tercih edenlerin % 57,1 oranında olduğu, Katılıyorum ve Kesinlikle Katılıyorum ifadesini tercih edenlerin oranı ise %31,3 olduğu belirlendi. Katılımcıların yaşamdaki problemleri çözme de dini inançlara dayanarak çözüm aranmalı ifadesiyle,“Spor yapmak ibadet etmeye engel değildir”ifadesine katılımcıların verdiği cevaplar arasındaki ilişkinin istatistiksel olarak p= 0.000 düzeyinde anlamlı farklılık olduğu tespit edildi. Katılımcıların“Yaşamdaki problemleri çözme de dini inançlara dayanarak çözüm aranmalı”ifadesi ile“Spor kıyafetleri inançlarıma uymuyor”ifadesine katılımcıların verdiği cevaplar arasında istatistiksel olarak (p= 0.000) anlamlı farklılığa sahip olduğu görüldü. Katılımcıların“Yaşamdaki problemleri çözme de dini inançlara dayanarak çözüm aranmalı”ifadesiyle“Dini inançlara göre yaşamak spor yapmaya engel değildir”ifadesine katılımcıların verdiği cevaplar arasında p= 0.001 düzeyinde anlamlı farklılık gösterdiği saptandı. Katılımcıların kesinlikle katılıyorum cevabını verenlerin oranı % 60'ın üzerinde katılıyorum diyenlerin oranı ise % 30'un üzerinde olduğu saptandı. Sonuç olarak, çalışma yapılan grubun (15-18 yaşları arasında lise eğitimine devam eden kadınlar) genel anlamda dini hassasiyete sahip oldukları, fakat İslam'ın spora bakış açısı konusunda yeteri düzeyde bilgiye sahip olmadıkları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to review the factors affecting the sports participation of women aged 15-18 who are continuing their high school education. The universe of the study consists of 500 female students from Edremit Anatolian High School, Edremit Religious Vocational High School, Turk Telekom Science High School, Vestel Girls' Vocational School and School of Fine Arts in Edremit, Ipekyolu and Tusba counties of Van. The survey form prepared for the study (Appendix-1) was limited to 41 questions and presented to academic members from sports, theology and statistics fields. The surveys aimed to define the factors such as participants' family structures, whether their family members attend sports activities or not, whether they perform religious services assumed a religious duty by Islam, and whether their faiths affect the participation of sports activities. In the study, the relation (Table 13) between the answers to the statement of“Doing sports does not prevent one from worshipping”according to the school types are above 50% in all schools except for Edremit Science High School as Strongly Agree. According to school types, the responses to statement of“Sports attire is not suitable for my faith”are reviewed (Table 15) and it is seen that Strongly agree and Strongly Disagree responses are found correct by 57.1% and Agree and Disagree are chosen by 31,3%. The relation between the statement of“One should seek help from religious faith in solving everyday problems”and the statement of“Doing sports does not prevent one from worshipping”has been found to have statistically significant difference with p= 0.000.The relation between the statement of“One should seek help from religious faith in solving everyday problems”and the statement of“Sports attire is not suitable for my faith”has been found to have statistically significant difference with p= 0.000.The relation between the statement of“One should seek help from religious faith in solving everyday problems”and the statement of“Living as per one's religious faith is not an obstacle for doing sports”has been found to have statistically significant difference with p=0.000. As conclusion, it can be stated that the group of this study (female high school students between the ages of 15-18) have a general sense of religious sensitivity, however lack the adequate level of knowledge in terms of the perspective of Islam towards sports activities.