Borçlanmanın karlılık performansı üzerine etkisi: Libya bankaları üzerine bir uygulama
Impact of debt on profitability performance: A case study on Libyan banks
- Tez No: 587871
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHİR BENLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, borçlanmanın Libya'daki ticari bankaların karlılık performansının üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığını belirlemektir. Çalışma, 2008'den 2016'ya kadar dokuz yıl boyunca Libya'da faaliyet gösteren 4 ticari banka üzerinde dengeli panel verileri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu ticari bankaların çeşitli oranları, döneme ilişkin finansal bilançoların ortaya koyduğu verilerden elde edilen çeşitli veri çıkarımlarından hesaplanmıştır. Daha sonra veriler, bu ticari bankaların borçlanmaları ve karlılık performansları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını belirlemek için doğrusal regresyon modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre borçlanma oranı ile aktif karlılık oranı arasında negatif yönlü güçlü bir ilişki, özsermaye karlılık oranı ile borçlanma arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu belirlenirken net kar marjı ile arasında bir ilişki olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Impact of Debt on Profitability Performance: A Case Study on Libyan Banks does have any effect on the cost of capital of commercial banks in Libya. The study was conducted on 4 commercial banks in Libya which were in operation in Libya for the nine years of study from 2008 to 2016, by using balanced panel data. The various ratios of these commercial banks were computed from the various data collected from the data extracted from their financial statement for the period. The data was then analyzed using a linear regression model to establish if there is any significant relationship between the financial risk and cost of capital of these commercial banks. The finding of the analysis concluded that there is a strong negative relationship between the debt ratio and return on assets, while there is a positive relationship between the return on equity and the debt ratio. However, it is also concluded that there is no relationship between and the debt ratio and the net profit margin.