Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin çevre sorunlarına ilişkin algıları
Secondary school 8th grade students' perceptions of environmental issues
  1. Tez No: 587891
  2. Yazar: ELİF ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin çevre sorunlarına ilişkin algılarını belirlemek ve çevre sorunlarına yönelik çözüm önerilerini tespit etmektir. Çalışmada, nitel araştırma desenlerinden olgubilim modelinden yararlanılmıştır. Katılımcıları, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Konya İlinde bir ortaokulda öğrenim gören 8. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışmaya, 4 erkek, 8 kız toplam 12 öğrenci katılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından uzman desteği alınarak hazırlanan çevre sorunları ile ilgili 9 adet karikatür ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin toplanması için 12 öğrenciyle 9 adet karikatür kullanılarak birebir görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Veriler HyperRESEARCHTM 2.6.1. nitel analiz programı ile analiz edilmiştir Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda öğrencilerin hava, su, toprak, gürültü ve ışık kirlilikleri, orman tahribatı, evsel atıklar sorunu konularında bilgi sahibi oldukları görülmüştür. Küresel ısınma ve ozon tabakasının tahribatı konularını birbirine karıştırdıkları anlaşılmaktadır. Öğrenciler çevre sorunlarının temel nedenini insan faaliyetlerine dayandırmışlardır. Çevre sorunlarına yönelik çözüm önerileri incelendiğinde daha çok çevreyi korumaya yönelik önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to define the 8th-grade students' perceptions of environmental issues and determine their suggestions for possible solutions. The study was conducted with phenomenological method that is one of the qualitative study patterns. The participants consist of 8th-grade students who are studying in a secondary school in Konya province for the spring term of 2018-2019 educational years. 4 male and 8 female -12 in total- students were included in de research as participants. Semi-structured interview form and 9 cartoons which were designed by researcher herself based on expert opinion are used as a data collection tool. 12 students were interviewed according to cartoons in order to collect data. The content analysis method was used to examine data. The data were analyzed using HyperRESEARCHTM 2.6.1. qualitative analysis program. The frequency/percentage values are determined to the extent of defined codes and findings were revealed. According to the results; it is found out that students were aware of air pollution, water contamination, soil pollution, noise pollution, light pollution, forest destruction and domestic waste issues. It is also found out that students confused global warming with the ozone layer spoil. Students base the primary reason for environmental issues on human activity. Students mostly suggested protecting the environment when we examine their possible solutions on environmental issues.