7. ve 8. sınıf öğrencilerinin geri dönüşüm ve atıklarla ilgili algıları
Senses about recyclings and wastes of 7th and 8th grades' students
  1. Tez No: 781889
  2. Yazar: GANİMET KARASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma 2021-2022 eğitim öğretim yılında Hatay ilinin Kırıkhan ilçesinde yer alan Kırıkhan İmam Hatip Ortaokulu'nda eğitim gören 41 yedinci ve sekizinci sınıf öğrencisinin geri dönüşüm ve atıklarla ilgili algılarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan atık piller, plastik poşetler, atık yağlar ve atık kağıtlarla ilgili çevre sorunlarının bulunduğu senaryolara öğrencilerin verdikleri yanıtlar hazırlanan rubrik tarafından değerlendirilmiş ve elde edilen veriler SPSS 23 ile analiz edilmiştir. Buna göre ortaokul 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin atık pillerin çöpe atılması, plastik poşet kullanımı, atık yağların neden olduğu kirlilik ve atık kağıtlar ile ilgili algılarının kısmen yeterli düzeyde olduğu, çevre sorunlarına ilişkin farkındalıklarının yeterli düzeyde olduğu, çevre sorunlarına alternatif çözüm geliştirme düzeylerinin kısmen yeterli olduğu ve atık ve geri dönüşüm ile ilgili algılarının cinsiyetleri, sınıf düzeyleri ve anne ve baba doğum yerlerine göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the perceptions of 41 seventh and eighth grade students about recycling and waste, studying at Kırıkhan İmam Hatip Secondary School in Kırıkhan, Hatay province, in the 2021-2022 academic year. Prepared by the researcher, waste batteries, plastic bags, waste oils and waste paper environmental issues related to scenarios where students are prepared and their responses were evaluated by the data obtained were analyzed with the SPSS 23 rubrics. Accordingly, the secondary school is 7 and 8 disposal of waste batteries of students in the class, the use of plastic bags, waste oil, caused by partially adequate perception of pollution and waste paper is a sufficient level of awareness of environmental issues in the level of development of an alternative solution to environmental problems related to waste and recycling is not enough and the perceptions of gender, grade level, and that is not different according to place of birth of mother and father has been observed.