Parekendecilik sektöründe iç kontrolün önemi ve stokların denetimi petrol sektörü üzerine bir çalışma
The importance of internal audit and retail sector in the stock control of a study on oil sector
  1. Tez No: 587939
  2. Yazar: BESNA KADOOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ UMUT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bulunduğumuz dönem içerisinde işletmeler sürekliliklerini sağlamak amacıyla büyüme eğilimi göstermektedir. Şirketler bu bağlamda kendi içlerinde pek çok prosedür, yazılı metin ya da uygulamalar geliştirmiş ve ana maksatları malzeme israfından uzaklaşmak olup bunun için pek çok adım atmışlardır. İç denetim, firmaların faaliyetlerini sağlıklı ve verimli devam ettirebilmesi için; şirket varlıklarının çok daha rasyonel yönetmesi, sektördeki rakiplerin bir adım önüne geçebilme stratejisinin çok iyi belirlenmesi, işletmeye zarar verebilecek her türlü hata, hırsızlık, hile vb fiillerin ifa edilmeden önce engellenmesi amacıyla işletmenin yönetim danışmanlığı görevini de üstlenen, en önemlisi işletmenin değerini maximize etmeyi hedefleyen bir işletme fonksiyonudur. Etkin bir iç kontrol sistemi ise, şirketlerde istihdam edilen personellerin almış olduğu sorumlulukların yerine getirilerek işletme hedeflerine erişmesinde ciddi rol üstlenmektedir. Çalışma kapsamında işletmelerin finansal faaliyetleri ile birlikte diğer faaliyetlerini de değerlendiren iç kontrol sisteminin firmalar bakımından önemi vurgulanmaktadır. Dahası, perakendecilik sektöründe yer alan firmaların stoklarının denetimleri ve iç kontrolünün önemini daha iyi anlatabilmek adına petrol sektöründe faaliyet gösteren işletmeler üzerinde bir uygulama incelenerek analiz edilmiştir. Çalışmanın amacı; işletmelerde iç kontrol sistemi kurulmasının önemini vurgulamak, iç denetim unsurunun, işletmenin sürekliliğinin sağlanmasında etkin rol aldığını ve işletmeye yüksek bir maliyetinin olmadığını aksine uzun vadede işletmelere birçok katkı sağladığının önemini vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
During the period we are in, entities have to show a tendency to be a continuously growing organization in order to maintain their assets. In this context, companies have developed many procedures, written texts or applications in their own context, and their main aim is to move away from material waste and to take many steps. Effective internal control and internal audit in companies play a crucial role in ensuring that the responsibilities of the personnel employed by the companies are properly fulfilled and that the companies achieve their defined objectives. Internal audit is a management consultancy for the enterprise that aims to carry out the aims of companies to carry out their activities in a healthy and productive manner, to manage company assets more rationally, to increase competition power, to prevent all kinds of actions that would cause harm to fraud and similar businesses which aims at maximizing firm value, in other words, is a business function that aims to add value to the business. Under the scope of the study, the companies emphasize the importance of the internal audit function in the form of internal control personnel, evaluating the financial activities and other activities of the related entity. Moreover, in this study, the inspections of stocks in firms operating in retail operations and the prospect of internal control were analyzed and analyzed on the application of enterprises operating in the oil sector. Purpose of the study; to emphasize the importance of internal control, that it is a guarantee of the continuity of the performance of the enterprise and that it can demonstrate the contributions made to the long-run enterprises rather than a cost function.