Eczane müzeleri ve sergileme yöntemi önerileri
Pharmacy museums and exhibition suggesti̇ons
  1. Tez No: 587940
  2. Yazar: AYLİN TARGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Museology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müze Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Eczane Müzeleri ve Sergileme Yöntemi Önerileri" konulu tezimde, Türkiye'deki, Eczacılık Tarihi Müzeleri araştırılmış, bir meslek tarihini anlamada, müzelerin ne kadar önemli olduğu fark edilmiştir. Müzeler sayesinde, geçmişimizi iyi tanıyıp, geleceğimize yön vermemiz sağlanmaktadır. Tezin birinci bölümünde; eczacılık tarihi üzerine araştırmalar ve eczane müzeleri üzerine genel bilgilendirme yapılmıştır. Tezin ikinci bölümünde; eczacılık ile ilgili yapılan eserlere yer verilmiştir. Eczane Müzelerinin tanıtımları yapılmış, durum tespitleri yapılmıştır. Tezin son bölümünde; eczane müzeleri sergileme ve sunum teknikleri bakımından ele alınmış olup; eczane müzelerinin daha tanınır olması için önerilerde bulunulmuştur. Özellikle Heidelberg Eczane Müzesi ve Yeditepe Üniversitesi Eczane Müzesi'nde eczacılık tarihinin; müzelerde sergileme yapılırken nasıl yansıtıldığı incelenmiştir. Doğru sergileme ve sunum teknikleri açısından öneriler getirilip, mevcut sergileme üzerinden kritikleri yapılmaktadır. Bunların yanı sıra değerli koleksiyonların müze ve depo ortamında nem, sıcaklık ve ışık kontrolünün üzerinde durulmuş, eserleri sergilerken aynı zamanda korumanın önemi anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Pharmacy Museum and Exhibition Method Recommendations" on my thesis, in Turkey, Pharmacy researched history museums, to understand the profession, it has been recognized as a museum of how important it is. Thanks to museums, we are well informed about our past and give direction to our future. In the first part of the thesis; research on pharmacy history and general information about pharmacy museums. In the second part of the thesis; works related to pharmacy. Pharmacy Museums were introduced and due diligence was made. In the last part of the thesis; pharmacy museums are discussed in terms of exhibition and presentation techniques; recommendations were made to make pharmacy museums more recognizable. Especially in Heidelberg Museum Pharmacy department of and Yeditepe University Pharmacy Museum; how it is reflected when exhibiting in museums. Suggestions are made in terms of correct exhibition and presentation techniques and critiques are made on the current exhibition. In addition to this, the importance of preservation while exhibiting the works is emphasized on humidity, temperature and light control of valuable collections in museum and warehouse environment.