Sağlık Bakanlığının özel hastaneler üzerindeki denetim yetkisi
Audit authority of The Ministry of Health on private hospitals
  1. Tez No: 587985
  2. Yazar: ADVİYE ONAY SAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM KUTLU GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Public Administration, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sağlık hizmeti sunumunda özel hastaneler önemli bir katkı sağlamaktadır. Sağlık Bakanlığı'nın denetimi altında sağlık kamu hizmeti sunan özel hastanelerin faaliyetlerinin, hukuki dayanağı ruhsat işlemidir. Özel hastanelerin, fiziki yapısı, sağlık personel özelliği ve sayısı, tıbbi cihaz özellik ve sayısı Sağlık Bakanlığı'nın planlaması sonucunda belirlenmektedir. Özel hastaneler ruhsat aldıktan sonra sunacakları hizmetler ile ilgili faaliyet izin belgesi alarak hizmet sunmaktadır. Faaliyet izin belgesindeki hizmet birimleri de ayrı ayrı ruhsatlanmaktadır. Sağlık Bakanlığı'nın özel hastaneler üzerinde denetim görevi yönetsel görevi olup, bu bölümde hukuki dayanakları, denetim usulleri ve denetim sonucu uygulanacak idari yaptırımlara yer verilmiştir. Sağlık Bakanlığı'nın özel hastaneler üzerinde denetim hizmetinin kurulması ve icrasından doğan sorumluluğu hukuki dayanakları ve yüksek yargı kararları da dikkate alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Private hospitals have a significant in the provision of health care. The legal basis of the activities of private hospitals that providing health public service under the supervision of the Ministry of Healt is the license. The physical structure of the private hospitals, health personnel type&the number, characteristics of medical devices are determined by the planning of the Ministry of Health. Private hospitals provide services after obtaining“activity permit”related to“the services license”. Also the service units in the activity permit have to be licensed separately. The Ministry of Health has an administrative duty in private hospitals. This section includes the legal basis, audit procedures and administrative sanctions to be the audit server. The responsibility of the Ministry of Health arising from the establishment& execution of supervision on private hospitals has been evaluated considering legal basis and high judicial decisions.