Bireysel kültürel değerlerin vergi uyumu üzerine etkisi
The impact of individual cultural values on tax compliance
  1. Tez No: 587993
  2. Yazar: NEZAHAT ÖNAL ATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TAYTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bireyin ait olduğu toplumun dinamik ve durağan olarak benimsediği hatta oluşturduğu; nesilden nesile aktardığı tüm değerler, inançlar, davranışlar vb. gibi unsurlar kültürü oluşturmaktadır. Dolayısıyla kültür, insan yaşamı var oldukça bireyler arasındaki; toplumlar arasındaki kültürü simgeleyecektir. Bu bağlamda birey (vergi mükellefi ve vergi memuru) - devlet (vergi kurallarını belirleyen yasa koyucu güç) ilişkisi açısından vergi kültürü kavramı bu çalışmada açıklanmıştır. Çalışmamızın konu başlığı gereği olarak; vergi kültürünün ve vergi ahlakının vergi mükellefleri, vergi otoriteleri; idareleri, hükümet; devlet gibi unsurlarla olan ilişkisi ele alınmıştır. Bu çalışmada, bireysel kültür boyutu olarak Hofstede'nin kullandığı kültürel boyutlardan yararlanılmıştır. Vergi mükellefleriyle yapılan anket çalışmasının SPSS programında girişleri yapılıp LİSREL programına aktarılmıştır. Ayrıca örtük değişken olarak kabul edilen bireysel kültürel değerlerin vergi uyumu üzerindeki etkileri yapısal eşitlik modellemesiyle ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
It is understood that the society which the individual belongs to adopts and creates as dynamic and static; all values, beliefs, behaviors, etc. that are passed on from generation to generation. elements such as culture. Therefore, culture, human life exists between individuals; will symbolize the culture among societies. And in this study, the concept of tax culture is explained in terms of the relationship between individual (taxpayer and tax officer) and the state (the legislative power that determines the tax rules). As the subject of our study; taxpayers of tax culture and tax ethics, tax authorities; administrations, government; the relationship with the state. In this study, the cultural dimensions used by Hofstede as an individual culture dimension were utilized. The surveys with taxpayers were entered in SPSS program and transferred to LISREL program. In addition, the effects of individual cultural values, which are considered as implicit variables, on tax compliance are examined through structural equation modeling.