Öğretmen adaylarının bireysel yenilikçilik özellikleri ve değişime dirençleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between individual innovation and resistance to change in pre-service teachers
- Tez No: 961344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ZİYA OLPAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, öğretmen adaylarının bireysel yenilikçilik özellikleri ve değişime dirençleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modeline göre yürütülen araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında İç Anadolu Bölgesi'ndeki bir üniversitenin eğitim fakültesinde öğrenimlerine devam eden ve araştırmadaki veri toplama araçlarına gönüllü olarak yanıt veren öğretmen adayları oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında; bireysel yenilikçilik ölçeği, değişime direnç ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiş, tüm hipotezler %95 güven düzeyinde test edilmiştir. Bireysel yenilikçilik özelliklerinin belirlenmesinde betimsel istatistikler; değişkenlere göre farkların incelenmesinde ise t-testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. İki değişken arasındaki ilişki ki kare testi ve basit korelasyon tekniğiyle analiz edilmiştir. Verilere göre, öğretmen adaylarının %4.4'ü yenilikçi, %30.1'i öncü, %52.6'sı sorgulayıcı, %11.3'ü kuşkucu ve %1.7'si gelenekçidir. Bireysel yenilikçilik puanları; cinsiyet, öğrenim görülen program ve sınıf düzeyine göre anlamlı fark göstermezken, alttan ders alıp almama durumu ve günlük internet kullanım süresine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Değişime direnç puanlarında ise cinsiyet ve günlük internet kullanım süresine göre anlamlı fark görülmemiş; ancak öğrenim görülen program ve sınıf düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılık saptanmıştır. Son olarak, bireysel yenilikçilik ile değişime direnç arasında negatif yönlü, orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between pre-service teachers' individual innovativeness characteristics and their resistance to change. The research was conducted using the relational survey model, and the study group consisted of volunteer pre-service teachers studying at the faculty of education of a university located in the Central Anatolia Region during the 2023–2024 academic year. Data were collected through the Individual Innovativeness Scale, the Resistance to Change Scale, and a personal information form developed by the researcher. The data obtained were analyzed using the SPSS software package, and all hypotheses were tested at a 95% confidence level. Descriptive statistics were used to determine individual innovativeness characteristics, while t-tests and one-way ANOVA were used to analyze differences based on various variables. The relationship between the two main variables was examined using the chi-square test and simple correlation analysis. According to the findings, 4.4% of the pre-service teachers were identified as innovators, 30.1% as early adopters, 52.6% as early majority, 11.3% as late majority, and 1.7% as laggards. While no significant differences were found in individual innovativeness scores based on gender, academic program, or grade level, significant differences emerged according to whether they had repeated courses and their daily internet usage time. For resistance to change scores, no significant differences were found in terms of gender or internet usage time, whereas statistically significant differences were observed based on academic program and grade level. Finally, the results revealed a moderate, negative, and statistically significant relationship between individual innovativeness and resistance to change.