X ışını açılamasının farklı boyutlardaki sekonder çürüklerin teşhisine etkisi
The Effect of x-ray beam angulation on the detection of different sizes of sekonder caries
  1. Tez No: 58803
  2. Yazar: AYŞE PINAR SÜMER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK AKGÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmanın amacı, X-ışım açılamasının farklı boyutlardaki sekonder çürüklerin teşhisine etkisinin belirlenmesidir. Bu amaçla, 30 çekilmiş maxiller ve mandibuler premolar diş kullanıl mıştır. Tüm dişlere Class II preparasyon yapılmıştır. Dişler, her bir grupta 10 diş olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. 70Test dişlerinde sekonder çürük; dişlerin proksimal tarafının gingival basamağının merkezine rond frezlerle defektlerin yerleştirilmesi ile oluş turulmuştur. Kontrol grubu çürük oluşturulmamış 10 diş içerir. Küçük lez- yonlu grupta küçük defektler, büyük lezyonlu grupta ise büyük defektler oluş turulmuştur. Defektler, restorasyon yerleştirilmeden önce mum ile doldurul muştur. Tüm dişlerden radyograf almak için ultraspeed (D-speed) intraoral filmler kullanılmıştır. Dişlerden 9 farklı vertikal ve horizontal açılama kullanılarak radyograf alınmıştır. Radyograflar 15 dişhekimi tarafından yorumlanmıştır ve bu rad- yografların densitometrik incelemelerinde step-wedge tekniğinden yarar lanılmıştır. Sonuç olarak vertikal açılama değişikliklerinin sekonder çürük teşhis ka litesini etkilediği görülmüştür. Ve özellikle lezyonun küçük olduğu durum larda, sekonder çürük radyografta zor teşhis edilebilmiştir. 71
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the effect of X-ray beam angulation on the detection of different sizes of seconder caries. For this study, thirty extracted maxillary and mandibular premolars were used. Class II preporations were made in all teeth. The teeth were divided into three sets of 10 teeth each. Seconder caries was simulated in the test teeth by placement of defects in the center of the gingival floor of the proximal box of teeth with round burs. Control group consist of 10 teeth with no simulated caries. In group of small lesions, small defects were simulated, and in group of large lesions, large defects were simulated. The defects were filled with 72wax before placement of the restorations. Ultraspeed (D-speed) intra-oral films were used to make radiographs of all teeth. The teeth were radiographed using nine different vertical and horizontal argulations. The radiographs were interpreted by 15 dentists and step-wedge technique was used for the densitometric studies of these radiographs. As a result, variation in vertical angulation seems to affect the quality of secondary caries. And especially when the lesion is small, seconder caries may be difficult to detect radiographically. 73